| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Nu știu câți dintre voi folosiți sistemul de operare Ubuntu dar eu am o problemă la instalarea acestuia. Deci eu acum folosesc windows 10 dar mi se mișcă cam greu pentru că am niște specificații destul de mici. Am auzit că ubuntu se va mișca mai bine pe laptopul meu decât cu Windows 10 dar nu merge. Deci am instalat de pe site-ul lor oficial, ubuntu 19.10, apoi am instalat Rufus. Când am pregătit totul și am pus ubuntu pe stick, am întrat în bios și am rulat ceea ce era în stick. Doar că la un moment dat se oprește instalarea. Nu știu de ce. A mai pățit cineva? Pe YouTube nu am găsit nimic. Vă rog ajutați-mă.

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

La pornire cand te intreaba meniul de boot al ubuntului, apasa tab, si modifica:
-sterge quiet si pune in loc verbose
-inlocuieste splash cu nosplash
si apoi o sa poti (in teorie) sa vezi eroarea

insa, in orice caz, ti-am scris la cealalta intrebare ca e mult mai bun Ubuntu 18 decat 19, si chiar asta poate fi porblema la tine

| Alexandru390 explică (pentru JicaContra):

Putem vorbi în privat dacă vrei? Pe messinger sau ceva. Ca să îți trimit poză cu ce problema am. Doar dacă vrei :/

| JicaContra a răspuns (pentru Alexandru390):

Daca ai imagine pune-o pe un site de upload imagini

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu Linux Mint Mate! E mai usor dect Ubuntu.

Bula
| Bula a răspuns:

Incearca se descarci si sa instalezi "Linux Mint", versiunea Cinnamon. Elegant si seamana cu Windows.
http://linuxmint.com/download.php

Nu cunosc configurarea calculatorului tau, dar cauza neinstalarii pot fi mai multe:
- versiune nepotrivita, calculatorul nu "duce" versiune de 64 biti (pentru incercare mergi intai cu 32 biti)
- memorie RAM prea mica. Pentru a fnctiona "civilizat", ai nevoie de cel putin 2Gb memorie RAM (cu 1 Gb se instaleaza foarte incet si nesigur)

Dupa ce ai pus pe stick cu Rufus, Linux va boota in mod demo, de incercare. Evident, multe lucruri lipsesc in acest mod generalizat. Dupa ce au aparut icoanele pe masa de lucru, o iconita iti sta la dispozitie pentru instalare.
Pana ce nu esti familiaruzat suficient, este preferabil sa folosesti un alt hard disk pentru "sacrificare", iar pe cel cu Win 10 sa-l deconectezi de pe placa de baza!

Toate cele de mai sus sunt valabile si la Ubuntu.

| Alexandru390 explică (pentru Bula):

L-am instalat și se vede chiar ok dar am aceeași problema. Nu știu de ce.

| Bula a răspuns (pentru Alexandru390):

Daca s-a instalat, atunci nu inteleg ce problema mai e "acelasi".
Descrie exact configuratia calculatorului, respectiv faza cand apare problema!

| Alexandru390 explică (pentru Bula):

Deci dacă vă uitați la vreun tutorial de instalare o să vedeți că trece foarte repede de acele puncte și imediat sa instalat. Dar la mine când trebuie să ajung la faza aia cu dacă vreau să îl instalez pe disc în locul lui Windows 10 sau să îl instalez așa dual boot nu merge. Se încarcă la nesfârșit și acolo rămân. L-am lăsat odată peste noapte azi dimineață tot așa era. Mulți au spus că nu este soluție. Și e la fel și la ubuntu dar și la linux mint. Poate o fi de la stick. Nu știu

| Bula a răspuns (pentru Alexandru390):

Este faza de alegere a modului si locului instalarii.
Instalarea are nevoie de spatiu liber NE-PARTITIONAT. Daca vrei sa instalezi in regim dual boot si ai un singur hard disk, atunci el trebuie sa mute partitiile existente, sa le micsoreze, pentru a face loc instalarii. Acest procedeu se face la nivel "low-level" si dureaza foarte mult. Singurul indiciu ca procedura functioneaza este Led-ul Hard Disk de pe panoul frontal, aprins in permanenta.

Tocmai din acest motiv am indicat sa fie facuta instalarea pe un ALT hard disk (este suficient unul de 40-80Gb, care se gaseste usor si ieftin, dar sa nu aibe Bad-uri - trebuie testat inainte! ).

| Alexandru390 explică (pentru Bula):

Mersi dar voi încerca să îl pun pe stick folosind etcher. Poate merge. Nu știu. Dacă nu merge nici cu etcher nu îl mai instalez. Rămân cu Windows 10. Asta e. Mersi oricum

| Bula a răspuns (pentru Alexandru390):

Problema ta este ca ai un singur hard disk.
In acest caz, trebuie sa micsorezi partitiile existente, sa faci loc liber suficient la SFARSITUL hard disk-ului. Acolo vei putea face instalarea, manual.

| flixbuster a răspuns:

Daca Windows 10 iti merge greu atunci si Ubuntu (interfata GNOME) iti va merge greu.

Iti recomand Xubuntu (interfata XFCE) care este mult mai prietenos cu PC-urile mai vechi (si zboara pe cele mai noi). Iti recomand versiunea LTS 18.04 sau daca mai astepti o luna va iesi LTS 20.04. Mergi pe 64 bits.

http://xubuntu.org/download#lts

Ti s-a recomandat pe aici si Linux Mint dar mergi pe versiunea XFCE (nu pe Cinnamon). Tot asa, 64 bits.

http://linuxmint.com/edition.php?id=278

Fa stick-ul cu Win32 Disk Imager - distruge/suprascrie complet ce e pe stick dar merge 100%.

http://sourceforge.net/projects/win32diskimager