| firishor1 a întrebat:

Nu stiu daca am pus intrebarea unde trebuie dar :
Vreau sa invat un limbaj de programare ce imi recomandati? html, java sau.?

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Prietene iti recomand sa incepi cu VB.NET (este un limbaj foarte bun pentru incepatori) dar sa-l intelegi cum trebuie. dupa ce l-ai inteles iti recomand sa faci programe in VB.NET cu baze de date SQL. dupa ce ai invatat astea 2 iti recomand sa incepi cu HTML si dupa ce ai invatat bine HTML iti recomand sa inveti CSS, PHP, MySQL (este la fel ca SQL de la Microsoft), javascript si asa mai departe. ca alternativa la VB.NET iti recomand C# insa e mai bine sa inveti necesarul cu VB.NET.
PS: limbajele de programare se aseamana foarte mult intre ele deci trebuie sa inveti "baza" cu unul dintre ele si dupa iti va fi usor sa inveti si restul limbajelor de programare

| anonim_4396 a răspuns (pentru al3xander):

Nu prea cred ca e bine sa recomanzi limbaje OOP pentru incepatori inainte de limbaje procedurale. Le dai sanse mai mari sa se lase de programare. Desi VB.NET si C# sau Java sunt «smechere» in felul lor, iar VB.NET e usor de invatat mai ales la cat de mult il ajuta IDE-ul(Visual Studio), e mai bine sa nu inceapa direct cu asta. Dar, ma rog, eu asa vad treaba. Vad o diferenta intre a face programare si a invata(sti) programare(ce propun eu).

| al3xander a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu am inceput sa invat programare cu VB.NET acum vreo 6-7 ani care dupa cum zici si tu este foarte usor de invatat pentru ca te ajuta IDE-ul (visual studio, pe vremea aia 2005) si dupa ce l-am invatat foarte bine atunci am inceput si cu C#. da si ai dreptate si cu faza a2-a: este una sa stii sa faci doar flow-chart-uri (care eu nu prea le folosesc in programare) si alta e sa programezi un program in visual basic.

| simpluone a răspuns:

Incearca sa inveti sa faci programe pentru android. Nu mai stiu cum ii spune la limbajul de programare insa vei gasi tone de tutoriale si soft-urile free pe net

| ArmywCode a răspuns:

Java script, forumuri PHPbb3, HTML, XPath. Funda?

| vlad7frati a răspuns:

Salutare! Intrebarea e pusa la locul ei.Ti-as recomanda HTML si PHP.Sunt cele mai folosite limbaje de programare! Funda:?