| 12AnaMaria a întrebat:

Buna TPU, nu stiu daca e o intrebare corecta dar atunci cand faci un for in alt for se ia prima valoare din primul for si se parcurge pe rand fiecare valoare din al doilea for, pe urma se reia primul for (a 2 a valoare) si pe rand valorile din al 2 lea for analog pana se termina primul for? (Nu stiu daca asa se face iar daca nu imi poate explica cineva cum va rog)

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Exact asa este. Se ia prima valoare de la primul for apoi se executa forul 2 pentru toate valorile, apoi la primul for se ia a 2-a valoare si din nou se executa forul 2 pentru toate valorile lui, apoi se merge la valoarea a 3-a din primul for si iar se executa forul 2 pentru toate valorile lui si se continua tot asa pana se ajunge la ultima valoare a forului 1 si se executa din nou toate valorile forului 2 si s-a terminat tot.

| Zuzu1991 a răspuns:

Am o incertitudine... CUM ar putea fi altfel?!?
in general asa se intampla, daca nu pui conditii de iesire din una sau ambele bucle

| Popa482 a răspuns:

Salut! E corect ceea ce exprimi, dacă programul nu rulează corect și pus ceva greșit în interiorul for-ului.