| yoyoalecs a întrebat:

O problema la pc.De cateva zile apar situatii:se distorsioneaza imaginea pe ecran si se restarteaza sau se face ecranu albastru si zice ceva ba cateodata de memorie..ba de placa video.si mereu invoca problema software sau hardware, alta situatie. dupa ce se restarteaza. apare imaginea de la placa de baza.si nu se mai intampla nimic..sau ajunge pana in momentul cand se incarca windousu si iar restart.Care ar fi problema? ..nu se intampla mereu la fel..de fiecare data apare cate o problema.I-am scos de vreo 3 ori bateria biosului ..am pus-o la loc.normal.dar aceeasi problema.

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Desfa calculatorul si curata-l de praf. scoate memoriile, curata-le si baga-le pe rand la loc (depinde ce memorii ai). Scoate placa video (eventual poti instala driver-ul "video on board")
de pe CD-ul placii de baza si vezi daca mai face asa.
Descarca asta si curata si optimizeaza sistemul cu el:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
Cu cate o memorie instalata nu intra imediat in jocuri.

| emilitalia a răspuns:

Ai antivirus?

| yoyoalecs explică (pentru emilitalia):

Normal...ce treaba are antiviru cu partea ca nu trece de imaginea biosului?

| Diaconu_Danutz_1988 a răspuns:

Apare imagine albastra cu scrisul alb? Daca apare asa poate sa fie ori de la memorie, ori de la placa video ori placa de baza ori hdd. Trebuie sa incerci pe fiecare in parte sa vezi care e defecta! Cele mai intalnite cazuri sunt la hard disk sau memorie! Daca ai posibilitatea incearca sa le schimbi pe acestea, la memorie poti sa ii dai un test de memorie cu memtest!