| AyyLmao a întrebat:

O sa imi cumpar niste piese pentru PC.Imi lipseste o sursa si o carcasa noua.Ce imi recomandati(din Romania, bugetul nu imi permite sa comand din alte tari).
Piesele:
Procesor AMD FX-6300 3.5GHz box
Placa de baza ASUS M5A78L-M/USB3
Placa video MSI Radeon R7 370 GAMING OC 4GB DDR5 256-bit
Memorie Crucial Ballistix Sport 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit
Hard disk Seagate Desktop HDD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III

Ce carcasa/sursa recomandati?(daca pot gasi piesele recomandate pe PC Garage si sunt alese bine primiti funda)

6 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Carcasa nu prea e mare scofala trebuie sa aiba uATX sau ATX. sursa ia-ti una cu certificat 80+(eficienta) si sa aiba multe protectii Seasonic sunt cele mai bune, corsair (sursele)sunt facute tot de seasonic numa ca isi pun ei brendul.mai mult de 700-800 de wati nu ai nevoie placa video MAXIMUM in super overclock(ceea ce tu nu o sa faci) consuma 468.04w deci pplaca ta video o sa consume cam 368.32+procesorul 95 W + hdd si restul deci 650 sau-700sau maximum-750 w tiar fi destul
http://www.emag.ro/surse/sirtec,seasonic,inter-tech,cougar/c

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

A sa aiba PFC activ

| AyyLmao explică (pentru AdrenalinTm):

Poti sa imi dai un link cu o carcasa si o sursa buna pentru setup-ul meu? E prima data cand vreau sa imi schimb piesele si inca invat... absolut tot.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AyyLmao):

Sursele ti le-am pus mai sus (e bine sa le iei separat cele care vin la pachet sursa +carcasa IS DE NIMIC) carcasa poti sa o alegi si tu
cu fitre de praf sau fara carcasa e cea care face diferente de temperatura (uneori) o carcasa ATX mai incapatoare cu un managment bun o sa scoata caldura de pe langa componente ceea ce da un plus de performanta ( 3-5 grade celsius :))
poti sa alegi oricare din astea cu sau fara ventilatoare incluse
http://www.emag.ro/......er-v2016/c

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Am uitat sa pun likul :))
http://www.emag.ro/......priceasc/c

| alasca444 a răspuns:

O Sursa de 750 W si o carcasa http://www.pcgarage.ro/carcase/zalman/z11/