| AaaaaAalexx a întrebat:

Buna TPU crying. Odata la 15 minute laptopul meu imi da blue screen cu eroarea: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.
Ceva solutii?

Răspuns Câştigător
| Andreea625 a răspuns:

Laptopul se restartează din diverse motive însă în cazul de față vom vorbi doar despre unul dintre acestea.
De obicei, calculatorul se restartează automat atunci când:
se confruntă cu o eroare
tocmai a instalat o actualizare foarte importantă
unul dintre programele instalate îl obligă să o facă
În oricare dintre aceste situații, sistemul de operare nu doar că nu protestează în vreun fel ba mai mult, nici măcar nu cere consimțământul utilizatorului; adică nouă. Iar această acțiune se transformă într-o neplăcere de proporții dacă exact în acel moment lucram la ceva important…
Deoarece Microsoft ne oferă posibilitatea de a evita repornirea automată a sistemului, în cele ce urmează vom vedea cum putem face acest lucru.
În funcție de sistemul de operare avut, modul în care ajungem la locul în care putem realiza modificările menite să împiedice repornirea automată a calculatorului diferă într-o oarecare măsură și drept urmare, vom vedea cu ne atingem scopul în 3 dintre cele mai utilizate OS-uri:
În Windows XP
click-dreapta pe My Computer » Properties » Advanced » Startup and Recovery » Settings
În Windows Vista și Windows 7
click-dreapta pe Computer » Advanced System Settings » Advanced » Startup and Recovery » Settings
În fereastra Startup and Recovery, la paragraful System failure, deselectăm caseta "Automatically restart" apoi facem click pe OK.
Începând din acest moment calculatorul nu se va mai restarta automat. În cazul în care apare o problemă, calculatorul va afișa un BSOD (black screen of death) care va conține informații referitoare la problema apărută; informații care ne vor fi de ajutor pentru a o putea rezolva.
Pentru a cunoaște mai multe trucuri și sfaturi practice, vizitați secțiunea Trucuri Windows.

| AaaaaAalexx explică (pentru Andreea625):

Am debifat acea casuta dinainte, si tot imi apare acel bsod

2 răspunsuri:
| Narcys21 a răspuns:

Este din cauza Hardului(Hard Drive-ului)
Trebuie sa ii schimbi hrdul.
Funda?