| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU.
Pe această comunitate am mai pus niște întrebări și probleme despre cinema 4d. Programul pentru animare și creare 3D.
Deci am vrut și eu să îl testez, trecând de la un alt program puțin mai slab din punct de vedere grafic. Pe cinema 4d am învățat de o săptămână încoace multe. Cum ar fi simularea parului, hainelor și să creez ceva apă mai realistica cu reflexie. Lucruri pe care în celălalt program erau imposibil. Am testat și blender dar e mai complex față de cinema 4d. Așa că am decis să rămân la el.
Cum am mai spus, am experimentat tot programul rămânând un singur lucru ANIMAREA.
Aici chiar nu mă așteptam să rămân blocat. Se poate anima dar mi se pare extrem de greu. Adică pe programul anterior ce îl foloseam îmi arăta fiecare keyframe și la ce aparține. Dar în cinema 4d toate sunt pe aceeași linie. Cam complicat. Cred că există o opțiune ce îmi arată key frameurile în parte dar n-am găsit-o. Pe net nu găsesc. Am încercat așa dar e super greu. Înainte pe celălalt program îmi lua 25 de minute să fac o scenă de luptă între 2 personaje dar în cinema 4d au trecut 40 de minute și de abia am început scena. Nu știu câti dintre voi sunteți animatori dar vă rog să mă ajutați. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Te referi cumva la ce gasesti in meniul
Windows (penultimul din dreapta) - Timeline?

https://www.youtube.com/watch?v=TECsL0PfwWk

https://youtu.be/6w1Z5RqZpfw?t=212

Altceva nu stiu sa aiba in sensul acesta.

| Alexandru390 explică (pentru NLS):

Mersi mult. Chiar despre asta vorbeam. Îmi cer scuze că nu am știut să mă exprim. Mersi încă o dată, mă mir că nu am găsit acest tutorial pe YouTube.
Îți urez sănătate și să ai parte numai de bine. happy

3 răspunsuri:
| DoctorWh0 a răspuns:

Nu sunt animator, si nu am folosit niciodata Cinema4D. Insa iti pot recomanda sa iti faci un cont de Discord (daca nu ai deja) si sa intri pe un server dedicat Cinema4D. De asemenea, un cont pe un forum dedicat Cinema4D ar fi ideal. Oamenii de acolo folosesc acest program mereu, si stiu ce vorbesc.

| Alexandru390 explică (pentru DoctorWh0):

Multumesc de idee. Chiar aveam Discord instalat dar nu il foloseam. Mersi mult inca odata