| Alexandru2002XX a întrebat:

Buna TPU.
Pot sa instalez windows 7 pe un laptop care are sistemul de operare linux?

5 răspunsuri:
| Razvy92 a răspuns:

Da, ai doua variante: poti sa pui win7 peste linux, sau poti sa le pui in paralel. Ca sa treci de pe unul pe altul trebuie sa repornesti calculatorul. Eu asa am, Ubuntu 14.04 si Windows 7.

Faci asa: pui pe cd sau usb win7, dai boot pe el si il instalezi. Sper ca ai mai multe partitii, pentru ca la instalare spatiul de pe linux, installerul de windows il arata ca si spatiu gol. Si sunt sanse mari sa stricii linuxul.

Dupa instalare windows v-a strica grubul(aplicatia cu care poti intra in linux) si totul arata ca si cum nu ai linux, pentru ca windows nu vede fisierele de pe linux(dar linux pe cele de windows le vede). Urmezi pasii astia si totul va fi bine: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

| RAY a răspuns:

Ce imprtanta are, doar sa formatezi hardul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti. ori le pui in paralele ori formatezi hdd si pui ce vrei tu

| Radu284 a răspuns:

Daca laptopul are un procesor X86, si suficienta memorie (cel putin ~1GB RAM), da, merge.

| Kevin44 a răspuns:

Da merge instalat