| EbbbbbBBBB a întrebat:

recent am.cumparat o placa video, de cand am.pus-o in pc odata la 10 minute am.un mic freeze de o fractiune de secunda, ce poate sa insemne? E cumva de la placa sau de la altceva?

Răspuns Câştigător
| xByte a răspuns:

E un simplu frame-drop. Posibil sa fie de la placa de baza daca e ceva model foarte ieftin, fiindca in general placile de baza ieftinache ( nu toate ) nu prea sunt foarte stabile. Dar oricum daca e odata la 10 minute si e timp de o fractiune de secunda nici nu merita sa te obosesti pentru asta. Pana si pe sistemele high-end se mai intampla sa apara frame-drop-uri, nu e nimic iesit din comun

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca placa video nu este compatibila cu strucura computerului si a progarmelor care ruleaza, nu va functiona.

| EbbbbbBBBB explică (pentru xByte):

E posibil, placa me de baza e foarte ieftina, mersi de sfat.

| Alexul99 a răspuns:

Eu zic totusi sa te duci la un service autorizat, nu se stie de la ce componenta este problema, si se poate agrava.
Sau, poate mai ai garantia de la PC

| xByte a răspuns (pentru Alexul99):

Nu se agraveaza nimic, poti sa ai si sli de titan xp cu i7 6900k si sa ti se intample sa mai ai frame-drop-uri.

| Alexul99 a răspuns (pentru xByte):

Se intampla, dar nu odata la 10 minute, eu am un PC cu mult mai slab decat cel pe care l-ai mentionat mai sus si nu am mai avut un frame drop de luni bune, e alegerea lui acum daca va face investigatii sau nu.

| xByte a răspuns (pentru Alexul99):

Tu cred ca nu stii ce inseamna un frame-drop... Pana si pe sistemele high-end ( titan xp sli de exemplu ) poti sa ai frame-drop. Nu depinde de tine sau de componente neaparat, depinde de cat de fresh e windows-ul si de cat de bine se impaca driver-ul video cu restul componentelor. Pana si mie pe un sistem peste decent ( i7 6700 + 16gb + rx 480 ) mi se mai intampla sa am frame-drop ( mai mult stutter de fapt ). In general asta poate sa fie si de la monitor, nu doar de la ce am mentionat eu mai sus. Dar oricum, frame-drop sau stutter, atata timp cat dureaza o fractiune de secunda si nu e des ( din minut in minut ) e totul ok. Oricum, el a spus ca are si o placa de baza mai ieftinache, deci nu poti stii exact nici cat de stabila este, si daca iti ofera stabilitate cum trebuie si celorlalte componente

| Alexul99 a răspuns (pentru xByte):

Nu stiu frate, eu ti-am spus ca nu patesc sa am frame drop-uri atat de des ca si voi, si am un PC cu mult mai slab.
Pana si in jocurile destul de noi nu patesc asta atat de des.
Dar depinde cum ai spus si tu de windows si de alte lucruri componente. Pana si hard disk-ul iti poate cauza un frame drop daca este foarte lent si informatiile se incarca mai greu (de exemplu in jocuri, cand se incarca o harta).
Recomand sa isi reinstaleze windows-ul si sa ia ultima versiune de driver pentru placa video respectiva.