| Alextxss2 a întrebat:

Se apropie ziua mea de naștere și părinții mi-au zis că-mi iau iphone 11, deoarece am învățat bine, eu am 14 dar peste o lună fac 15. Ce părere aveți despre telefon? Nu vreau să mă credeți o fițoasă, dar nu aș vrea să dea părinții mei banii pe un telefon care nu e chiar bun. Eu chiar aș vrea să-l am deoarece face poze foarte bune, ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar până la urmă de ce nu-ți iei un laptop dacă tot vrei să-ți iei ceva? E net superior telefonului. Ai și un ecran mai mare și îți faci treaba liniștit cu el. Are un folos mult mai mare decât un mobil. Că zici de cameră, presupun totuși că ai deja un telefon bunicel care are cel mai probabil și o cameră decentă. Nu are rost să investești în telefoane scumpe, când cu 2000-3000 de lei îți iei un laptop super (fără să vorbim de gaming).

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bani aruncati efectiv pe geam, plus ca parintii tai si tu nu va ginditi la un lucru de baza: un astfel de telefon te face mult mai expusa unei posibile agresiuni care sa aiba ca scop furtul telefonului. Ca telefoanele Apple au pretul nejustificat de mare pentru ce ofera, asta e deja alta poveste.

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai asa face Apple bani, de pe adolescenti si oameni paraleli cu tehnologialaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Ii prinde de oo cu ecosistemul cu iTunes si restul si ii tine acolo. Nu neaparat paraleli, cit comozi.

| Wr3nch a răspuns:

NU te supara dar iPhone-urile striga fita cand il il scoti din buzunarlaughing Is multe mai bune si mai ieftinelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ți recomand Iphone. De acord cu ce zice GabiDumitrescu si Ventrue. În plus, o să-ți fie mai greu să te descurci pe el decât pe altul, e vorba de sistemul de operare. IOS-ul e foarte rigid, în schimb Android-ul pe care îl găsești pe restul telefoanelor e mai utilizabil, sau cum să zic. Te ajută să-ti faci treaba. Cei de la Iphone se cred privilegiați, un fel de buricul pământului, interesul lor fiind ca toate dispozitivele tale să fie luate de la ei (Apple). După mine, niște excroci. Camere bune si chiar și mai bune au și multe alte telefoane, nu ai de ce să fe limitezi la japița de Iphone.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar până la urmă de ce nu-ți iei un laptop dacă tot vrei să-ți iei ceva? E net superior telefonului. Ai și un ecran mai mare și îți faci treaba liniștit cu el. Are un folos mult mai mare decât un mobil. Că zici de cameră, presupun totuși că ai deja un telefon bunicel care are cel mai probabil și o cameră decentă. Nu are rost să investești în telefoane scumpe, când cu 2000-3000 de lei îți iei un laptop super (fără să vorbim de gaming).

| DanielPH a răspuns:

Buna!
Eu la 15 ani am primit pe langa tort si,, La multi ani!", un Allview, cred ca A5, sau pe acolo, nu stiu, maxim 300 de lei, si ei bine, 25 de lei de cheltuiala. Iar la scoala daca invatam bine primeam un,, bravo" rolling on the floor. Si nu ca parintii nu aveau bani prin acea perioada, venitul lunar per total era undeva la 12.500 lei, insa pur si simplu nu aveam nevoie de mai mult.
Acum revenind, telefonul este bun, normal, insa pretul este pe masura. Daca evidentializezi faptul ca face poze bune, nu cumva ti-l doresti in principiu pentru asta? Sunt telefoane,, tot pe acolo", cu un pret mult mai mic, si poate acum pentru tine nu conteaza, ca pana la urma ti-l cumpara ei, insa cumva vei considera pe viitor ca investitia n-a fost per total una fondata si bine gandita. Si, ca o mica paranteza, rezultatele bune la scoala sunt mai degraba aspecte firesti, si nu necesita rasplati mari. Practic inveti pentru tine si iti pavezi singura, treapta cu treapta, drumul spre un viitor bun, rasplata va veni si ea la timpul potrivit.
Gandeste-te bine! happy
Si inca ceva. La multi ani!