| Luci88 a întrebat:

sunt conectat la o retea wifi la un hotel, am semnal full! dar merge foarte, foarte greu netu! se poate face ceva ca sa am viteza mai mare la net? Fundakiss va pupkiss

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Nu. Dacă or fi conecaţi 50 de inşi pe un singur router nici să nu te-aştepţi să meargă mai repede.

| Nonameagain a răspuns (pentru Gizăz):

Aflu si eu lucruri noi. Conteaza daca sint mai multi useri la un router? Asta inseamna sa nu dau (teoretic) parola la nici un vecin. Corect?

| Gizăz a răspuns (pentru Nonameagain):

Normal! Cum rahat să-ţi meargă netul repede când tu împarţi banda la un număr x de inşi conectaţi?! De ce-ai da parola vecinilor? Pun bani când plăteşti netul sau ce?

| Nonameagain a răspuns (pentru Gizăz):

In afara de plata (si aici ai dreptate!), nu ma pricep la astfel de lucruri. Ma gindeam ca numai pe cablu are importanta citi sint, nu si wifi. Multumesc pentru lamurire.

| Gizăz a răspuns (pentru Nonameagain):

Păi wi fi-ul e doar cablul transmis wireless. Că asta face routerul. Preia semnalul de pe cablu şi-l emite fără fir la un număr x de oameni. Abondamentul e acelaşi, banda de net e neschimbată.

| Nonameagain a răspuns (pentru Gizăz):

Incet-incet, incep sa inteleg. Merci.

6 răspunsuri:
| UrsuPolar a răspuns:

Raspunsul scurt: nu.
Raspunsul mai lung: viteza netului depinde de multi factori. Faptul ca ai semnal ful la wi-fi inseamna doar ca esti conectat la o retea, nu si la internet. Dupa cum spunea si giz? a, poate foarte multi utilizatoti impartiti aceiasi banda de net. Sau poate netul este limitat chiar de catre hotel.
Daca ai nevoie neaparat de banda de net, poti sa te duci si sa vb cu orice angajat al hotelului si sa ii explici nevoia cu o atentie. Poate prumesti parola pentru o alta retra. Succes.