| David31 a întrebat:

Sunt la inceput cu it-ul. Ma pasioneaza subiectul si am vazut pe net,, nextcloud". As vrea sa ma ajute cineva sa imi configurez un server de nextcloud. De preferat pe un windows server sau pe linux. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Se vede ca esti la inceput - dar nu-i nici o problema, nimeni nu s-a nascut invatat.

Incepe cu studiul documentatiei:

https://docs.nextcloud.com/server/19/admin_manual/installation

La cerintele de OS pentru server vei gasi doar Linuxwinking Eu iti recomand fie Ubuntu fie CentOS.

Ia-o pas cu pas in documentatie si poate ai o surpriza si reusesti sa-l instalezi singur.