| GeoBase583 a întrebat:

Buna, TPU! Sunt la un liceu cu profil uman, specializarea filologie si vreau sa ma fac in viitor un programator sau web designer. Am o intrebare in legatura cu ora de TIC: In afara de Word, Powerpoint si lucru pe HTML (din cate am auzit eu), ce o sa mai fac la ora TIC? Multumesc!

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Cam astea, office, html si poate foxpro. Dar nu te baza pe ora de TIC ca nu inveti mare lucru. La mate-info va mai explica ceva si in rest faceti informatica in ora de TIC (sau stati degeaba), dar la uman s-ar putea sa va bagati direct pe cs. Daca vrei sa lucrezi in IT trebuie sa inveti singur in mare parte. Si era bine sa te fi dus pe mate-info daca zici ca vrei sa fii programator.

| GeoBase583 explică (pentru Sn4k3):

Nu neapărat trebuie să fac profilul de mate-info (foarte greu) ca să mă fac programator, pentru că există cursuri pentru a programa în ceva fără a face Facultatea de Matematică și Informatică. Și da, lucrez singur pentru aceasta acasă pentru că mă pasionează. Totuși, mulțumesc foarte mult pentru răspuns!

| Sn4k3 a răspuns (pentru GeoBase583):

Depinde in ce arie de IT vrei sa te bagi. Dar mna, tu stii ce vrei sa faci. Bafta!

| Ineys a răspuns:

Stai linistit ca se poate.
In primul rand, TIC-ul n-are nici o legatura cu programarea sau dezvoltarea de software. Poate partea cu HTML te ajuta in legatura cu treaba de web designer, in rest n-au nici o tangenta.

Nu te descuraja fiind ca esti pe profil uman. Sunt persoane care de acolo intra la facultati de informatica/inginerie, chiar pe baza de examen, invatand matematica/informatica singuri pentru admitere. Am colegi care au intrat la inginerie de la profile umane.

Cred ca inca poti sa-ti schimbi profilul foarte usor daca esti pe clasa a 9-a. Eu zic sa discuti cu directorul/directoarea si sa il rogi sa te ajute. Mate-info ajuta foarte mult deoarece practic aia e baza unei gandiri de informatician, ceea ce fac ei la informatica.

| flixbuster a răspuns:

Din ce zici tu acolo, TIC te invata mai mult sa fii utilizator decat programator. Asadar, pentru ce vrei tu, TIC e cam apa de ploaie.

| Osneros a răspuns:

Cam atât faci la TIC. Să nu uităm și de preamăritul MS Excel și de MS Access.