| Katherine20 a întrebat:

Tatăl meu a găsit acum cateva zile in mașină la el un iPhone 5C. ( lucreza pe taxi). Telefonul era blocat/codat asa că l-a dus undeva ca să-l decodeze.Au reușit să facă asta, a înlocuit cartela si etc dar ei i-au spus ca atata timp cat nu acceseaza internetu nu are ce sa se întâmple că dacă îl accesează cică, poate să îl găsească proprietarul. Tata a spus mi-ar da mie telefonul, doar că să nu intru pe net pe el...dar eu aș cam avea nevoie să intru pe net pe el big grin

Întrebarea mea este, chiar se poate descoperi ceva dacă intru pe net pe el? Dacă da, nu se poate nicicum să opresc asta?

PLS DAU FUNDA!

12 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sa va fie rusine!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

De fapt in momentul in care se inregistreaza in retea, device-ul trimite IMEI-ul pentru identificare.

Nu are nici o legatura cu internetul pe mobil. Ci pur si simplu cand intra in retea si-a trimis IMEI-ul.

Asa ca ai putea sa il folosesti la fel de bine cum ai folosi un IPOD. Fara cartela in el.

Daca acea persoana care l-a pierdut il declara furat la politie, atunci imei-ul ajunge la furate si la un moment dat o sa fie gasit. In acel moment s-ar putea sa devina destul de clar ca tatal tau a luat un obiect si nu l-a declarat la dispecerat.

Ceea ce ar putea echivala cu o desfacere de contract de munca. Si alte penalizari posibil.

si astea doar pentru un telefon... de care nici macar nu apuci sa te bucuri.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Credincios mare tatal tau.
Se numeste furt ce a facut.
Ciudata familie mai ai.

| Xpressurself a răspuns:

Eu i l-as fi dat inapoi la cel care l-a pierdut. tu cum te-ai simti? stii, cel care a pierdut acel telefon inca mai plateste pentru el.
nu te obliga nimeni sa o faci dar pune-te in situatia lui. in plus a pierdut odata cu telefonul si multe numere ale unor prieteni pe care nu-i mai poate suna.
eu am dat intotdeauna inapoi ce nu-mi apartinea, inclusiv un telefon gasit.

| Peridava a răspuns:

Persoana care l-a pierdut, poate sa-si dea seama ca i-a cazut in taxi. Orice telefon poate fi gasit dupa IMEI, indiferent ce cartela ii pui. Ma mir ca tatal tau il loc sa-l duca la dispecerat pentru a-l gasi pagubasul, l-a dus la decodare. Si, cum spune Andreea, omul a facut sacrificii pentru acel telefon.

| Katherine20 explică (pentru Peridava):

M-am uitat pe niște site-uri unde scrie de IMEI, dar am găsit scris și asta: Este însă important să reţii ca acest truc funcţionează doar atât timp cât cel care a intrat în posesia telefonului tău nu şterge coockie-urile şi istoricul de navigare din browser şi nu resetează complet telefonul."
Dacă l-am resetat complet, se mai poate întâmpla ceva?

| Peridava a răspuns (pentru Katherine20):

N-are a face cookies cu imei. Acela este unic, cum este cnp-ul tau. Poate fi depistat indiferent de istoric sau altele. Ce spui tu, are legatura doar cu folosirea internetului. Poti sa-l resetezi, sa schimbi cartele, etc. Imei-ul ramine.

| Katherine20 explică:

@K0sti, vai tu laughing
Tu marele om corect.
De parca tu nu ai vrea sa-l fi pastrat daca il gaseai tu laughing

| WeeWeeIOS a răspuns:

Odata ce a pus alta cartels, nu are cum sa-l gaseasca, ca e pe nr tau(cartela ta etc), dar daca are cumva cartela(sau ce avea) atunci til gaseste pe NR!, de ex:Tu ai o masina, orice marca, si are 100 de cai, dar daca tu in acte schimbi la 200(minciuna) nimeni nu o sa stie(doar daca e testat) Ok prost exemplu! Dar ca sa intelegi, nu are cum sa il gaseasca telefonul daca ai cartela ta pe el!

| Andreea_Haine_1990 a răspuns:

Nu vrei tu sa faci un bine si sa l dai persoanei care l a pierdut inapoi? Poate a facut sacrificii mari sa si l achizitioneze!

| Katherine20 explică (pentru Andreea_Haine_1990):

Oricum nu îl pot duce, pentru că telefonul e la tata.
Din câte a spus el, cel care crede ca l-a uitat a fost un bangladesh sau ceva de genu laughing
Si dacă l-a uitat, apoi e ghinionul lui.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Katherine20):

Familie de hoti
Sa va fie rusine.