| lixu16 a întrebat:

va rog mult sa imi dati un sfat o parere orice! Dau funda!

Sunt abonat la Digi TV satelit ( antena ). Am un reciver cam din primele serii de recivere care nu au intreare HDMI. Cam de vreun an aproape am un tv LCD lg ful HD care are doua intrari HDMI. ( una o folosesc pentru monitor prin conectarea unui cablu normal HDMI din placa video a PC-ului iar celalalt HDMI este liber.
Ce vreau eu sa fac este sa gasesc o modalitate prin care sa pot CONECTA RECIERUL MEU LA LCD prin HDMI. si nu stiu cum sa fac. Momentan reciveul functioneaza pe lcd printr-un cablu AV. Am intales ca sn adaptoare HDMI speciale pentru a putea transmite semnalul prin HDMI, Va roog mult de tot sa imi dati cateva idei sfaturi pareri orice e bine venit, cu sa fac sa conectez reciverul la LCD prin HDMI daca eciverul nu are HDMI? Va rog mult de tot.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| lixu16 explică:

Sa stii ca e diferenta intre analogic si decodorul HD, daca te apropii se vede un pic distorsionat...si de la distanta culorile sunt altfel, daca in schimb dai pe HD se vede diferenta imediat!

8 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Deci du-te la ei si cere-le un decodor HD asa am si eu sa stii, platesti in plus 10 ron pe luna ca il ai in custodie dar stii ce fel se vede HD? wow o minunatie, asa ca asta trebuie sa faci du-te acolo unde platesti factura si spune-le ca vrei un decodor HD! Numai bine!

| lixu16 explică (pentru superdorex):

Problema e ca aici la mine 9 petrosani la RDS nu mai au nici macar un reciver din asta simplu nu mai vorbesc de HD. Oare in Bucuresti au recivere HD pentru satelit? sau priunde in tara sa imi comand unul ca nu gasesc?

| superdorex a răspuns (pentru lixu16):

Cu siguranta, eu cred ca daca te adresezi lor direct ar trebui sa te rezolve! Ai incercat sa-i suni sa vezi ce iti spun?

| lixu16 explică (pentru superdorex):

Da, si au zis ca momentan stocul de pe tot judetul meu e 0 echipamente! E drept ca nu am intrebat daca pot comanda direct de la ei dar banuiesc ca imi spuneau daca aveam posibilitatea asta nu? Ar fi o treaba super cu un reciver HD tinand cont ca tv-ul meu e un LCD si dupa cum stiti la LCD se cam vede in pixeli, oare prin HD s-ar mai vedea pixeli? Si inca ceva au un program care e transmis HD cu reciverul asta al meu e vreo diferenta daca programu e HD daca reciverul nu traansmit HD?
Multumesc mult pentru raspuns

| superdorex a răspuns (pentru lixu16):

Deci ei au vreo 12 canale HD, deci care transmit HD...sunt criminali la faza asta! Adica daca eu am tv HD ce naiba nu pot vedea ca voi sunteti inapoiati si nu aveti aparatura necesara? Dar sa stii ca si Tv-ul tau poate receptiona direct HD da cautare automata si vezi daca apar canalele Hd! Si eu am tot LCD am un Samsung si se vede exceptional in HD...pacat ca nu poti avea si tu aceasta posibilitate!

| lixu16 explică (pentru superdorex):

Am intales. Dar in analogic adica pe posturile care nu transmit HD nu ti se vede putin in pixeli de la o distanta mai mica?

| MITZANUL a răspuns:

Chiar daca gasesti un cablu care sa faca legatura de la av la hdmi nu vei vedea nici o diferenta notabila. Incearca un cablu scart-scart daca are receiverul si tv-ul.

| lixu16 explică:

Din acest moment programul de stiri DIGI 24 emite permanent HD!