| Frumu1818 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati...chiar va rog!
Am un stick usb de 32 gb pe care il folosesc la diverse inclusiv pentru bootarea cu un sistem de operare.
Ultima data l-am bootat cu un linux pe el.Am instalat SO pe pc dar dupa ceva timp, neinstalandu-l corect, a trebuit sa il reinstalez.
Doar ca am formatat usbul pentru ca imi trebuia la altceva.
Pe linux, nu am avut fat32 ci altceva si am dat pe el...cred ca era ntfs nu mai stiu sigur.
Apoi,cand am vrut sa bootez iar un so pe acel usb, nu mi-l mai vede.
Nici telefonul, nici pc de acasa, nici pc de la scoala nu il mai vede.
Ce as putea face ca sa il vada din nou computerul sau tel? Trebuie sa il duc la service sa il formateze ei? Daca da cat ma costa? Nici nu vreau sa arunc stickul pentru ca are 32 gb..pacat de el. Fund@

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Se poate formata FAT32 din Linux fara nici o problema - cu orice Live Linux care are GParted (pentru usurinta).

Eu iti recomand Xubuntu 19.04:

http://cdimage.ubuntu.com/......-amd64.iso

Desigur, iti trebuie un alt stick USB pe care sa il faci boot-abil cu Xubuntu.

Cum lucrezi cu GParted aici (se vede in poze ca are FAT32, printre altele):

http://www.upubuntu.com/2011/07/how-to-format-usb-flash-drive-with.html

2 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Nu e 50 lei un stick de 32 gb? Cauta in disk management parca se numește, în aplicația de partiție a Windows sa vezi daca apare acolo. Dai pe net : How to part?

| NLS a răspuns:

Formatat direct din windows, cu click dreapta, nu merge.
Daca încerci din Disk Management, o sa vezi ca merge, o sa vezi întreaga partiție ca spațiu nealocat, plus eventual o partiție de 1-2 MB, pe care va trebui sa o ștergi.
Apoi creezi o noua partiție în sistem NTFS și gata.