| anamar1a a întrebat:

Vreau sa dau reinstall my windows, insa sa-mi pastreze fisierele personale. Problema e, daca vreau sa-mi pastreze anumite aplicatii (de exemplu aplicatii mai mari de 100 de giga), cum ar trebui sa fac?

Dau funda rapid

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Faci in-place upgrade Windows 10 la Windows 10 si are un pas in care te intreaba ce sa pastreze: documente si/sau aplicatii. Alegi ce vrei acolo si apoi e o instalare normala de Windows 10.

Atentie: NU poti alege selectiv aplicatiile de pastrat (e ori toate ori niciuna). Pentru asta eventual poti da tu uninstall la cele pe care nu le mai vrei (inainte sau dupa instalare).

2 răspunsuri:
| Andresso a răspuns:

Daca ai un singur hdd, muta tot ce-ti trebuie pe o partitie(mai mare) in local disk D de exemplu, iar windows-ul este instalat in locad disk C, pe ala il reinstalezi, pe local disk c.
Vezi cati GB spatiu are local disk C in total(si spatiul ocupat si cel neocupat) si tine-l minte ca dupa ce vei fi in momentul instalarii noului windows sa stergi partitia local disk C(cel care trebuia sa tii minte cati gb are)
Ii dai format si dupa continui, dar sunt multe tutoriale pe Youtube, cauta si tu pe Youtube "how to reinstall windows but kepping important files" si te uiti acolo cum se face

| SLexuS a răspuns:

N-ai cum sa iti pastreze anumite aplicatii deoarece deja este pe partitia cu Windows, iar cand dai reinstall se formateaza toata partitia cu windows, inclusiv aplicatii, etc..., iar de fisiere, daca nu le-ai in aceeasi partitie cu windows-ul e bine, daca le ai pe aceeasi partitie cu windows-ul muta informatia pe un stick sau o partitie disponibila.