| MrSonnyist a întrebat:

Buna TPU... vreau sa imi cumpar o noua placa video.Una cu care sa nu mai am treaba pentru cativa ani, sa ruleze jocurile la high si altele.Am un calculator mai vechi putin, cu un procesor dual core, 2.5 ghz(5 ghz in total), 4 gb ram ddr2, placa de baza msi.M'am gandit la http://www.emag.ro/......E1LFKBBBM/

Sapphire AMD Radeon HD 7770 Vapor-X, 1024MB, 128bit. Mentionez ca monitorul si el e vechi, printre primele monitoare lcd, rezolurie maxima in jur de 1200 pe 1008, dar am putut juca farcry 3 si alte jocuri (nu pe high) cu vechea mea placa vidio hd 4300 foarte bine,si nu am avut probleme la call of duty si jocurile putin mai vechi, dar mai nou la Battlefield, Gta 4 si Max Payne 3 incepe sa nu mai mearga fluent.Mai mult joc jocuri SHOOTER.
As mai putea urca putin pretul dar nu foarte mult. Daca aveti si alte pareri de alte placi video va rog spuneti'mi.

P.S. din cate m-am interesat eu placa video nu se incalzeste si unele jocuri merg pe high cu ea, dar nu ma trage in jos procesorul, placa de baza si monitorul(care sunt mai veci)?

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Lavinia4you a răspuns:

Procesorul te va trage puțin în jos, dar depinde de el. Ce fel de dual-core e? Există Pentium 4 Dual Core și Intel Core i3. Amândouă procesoarele au 2 nuclee dar nu se compară.

Acea placă video e foarte bună. Nu are de ce să se încălzească.
DAR EU RECOMAND SĂ NU O IEI DE LA EMAG, CI DE LA INTEND. La Emag sunt mai puțin mai scumpe.
Intră pe www.intend.ro și caută placa acolo. Ei au toate componentele de pe piața română la prețul corect. Dacă stai în Cluj ai noroc, fiindcă acolo e sediul.

| MrSonnyist explică (pentru Lavinia4you):

Da...laughing) in cluj-napoca stau.Si e un pentium 4 dual core de 2.5ghz.Si oare e diferenta mare intre Aceasta placa si modelul mai nou Sapphire Radeon 7850 Dual-X OC 1GB DDR5 256-bit? Si voi avea probleme cu procesorul sau cu sursa care si ea e mai veche de 450W.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Iti dau o varianta mai ok, de la pcgarage. Macar fura mai putin decat eMAG la componetne(pret):))
o sa te traga in jos procesorul, dar asta e, nu-i problema.
la pcgarage: 7790 540 lei
http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/
si primesti 3 jocuri cadou, care le poti vinde ulterior sau le pastrezi. oricum, separat jocurile sunt destul de scumpe:
BioShock Infinite + Tomb Raider + Far Cry 3 Blood Dragon

| Lavinia4you a răspuns:

In jocuri placa video este mai importanta dar totusi pentru a face fata jocurilor noi iti recomand un i3 macar, pentru placa video iti recomand sa citesti http://www.cumpar.net/recomandare-placa-video-gaming-ieftina/

| Atrix a răspuns:

Te va trage putin procesorul in jos.
Eu iti recomand sa mergi pe Radeon Hd 7750 deoarece are performante asemanatoare cu aceasta, consuma mai putin si duce jocurile foarte bine
Ex: Eu am jucat Tomb Raider pe rezolutia 1280x720 cu totul la ultra si mergea fluent(35 fps)
eu am procesor:AMD Athlon II x2 240~ 2. 8GHz
2 GB rami si placa video sapphire radeon hd 7750.
Pe langa asta am mai testat si bioshock
infinite si l-am dus la ultra.
Deci deoarece ai procesorul mai slabut, monitorul nu necesita rezolutie mare, eu zic sa mergi pe radeon hd 7750: http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

Bafta :)

| Atrix a răspuns (pentru Atrix):

Daca ai de gand pe viitor sa iti schimbi procesorul cu un quad core decent mergi pe varianta lui srsdani.

| MrSonnyist explică (pentru Atrix):

Ar trebui schimbat procesorul? Da oare sursa? E mai veche si ea de 450w. oare poate duce placa video?

| SonicAndrei a răspuns (pentru MrSonnyist):

Nu ar strica o sursă de 500-550 W.

Dacă schimbi procesorul probabil va trebui să schimbi și placa de bază. Vezi ce "socket" și "chipset" are placa de bază, apoi caută cel mai bun procesor cu aceleași numere.

La placa aceea video i-ar trebui un Intel Core i5, dar probabil va trebui să schimbi placa de bază și sursa.

Caută componentele pe www.intend.ro. Au și un magazin în Iulius Mall, lângă Auchan.

| MrSonnyist explică (pentru SonicAndrei):

Ok....ms pentru ajutor