| costeaboy a întrebat:

vreau sa imi cumpar o placa video de pe net,(adica folosita), placa este r7 240 1gb gddr5 128bit. la moment am asa calculator, Intel e5300 2.6 ghz.2mb cache, 3gb ddr2, 160gb hdd, si geforce 8400 gs. Vreau sa va intreb daca merita de cumparat r7 240, si daca nu o sa faca bottleneck in jocuri cu e5300?

6 răspunsuri:
| Viorel47gk a răspuns:

O sa ti mearga bine frate, cumpar o, te asigur eu ca o sa merarga exact asa cum iti doresti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Viorel e idiot. In alta ordine de idei, merita cumparata placa mentionata de tine daca dai maxim 80 RON. Altfel... nu iti mai bate capul. Sistemul tau e oricum prea slab pentru jocuri moderne.

| costeaboy explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar nu vreau sa ma joc jocuri moderne, nu o cumpar pentru jocuri moderne, o cumpar ca sa ma joc cs, dota,

| NLS a răspuns:

Mai mult de 90 lei nu merita o asemenea placa.
Eu am luat o GTX 650 cu 130 lei de pe olx, care e putin mai buna.
In acele jocuri o sa mearga multumitor. Oricum placa video duce greul.
Daca chiar nu observi imbunatatiri, poti cauta un procesor mai puternic, au pret decent pe olx.
Un E7500 de exemplu, e 35-40 lei. Daca placa de baza duce
1066 MHz FSB e o alegere buna zic eu.
Sau poti sari chiar mai sus, dar va trebui investit si intr-un cooler suplimentar.

| alexboss2020 a răspuns:

Nu merita, e slaba! Nici nu ai spus ce jocuri vrei sa joci pe ea!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru costeaboy):

Pentru CS si DOTA e bun si GS-ul ala.