| Muscalu_Ionut_1989 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa video si am observat ca o placa video are mai multi producatori, de exemplu gtx 750 ti are model de la ASUS dar si de la gainward si alte modele, este o diferenta mare intre ele si daca este care e?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Stim bine ca sunt doi mari giganti ai placilor video: AMD si nVIDIA. Peste tot se vorbeste despre ATI vs nVIDIA, dar ATI a fost de ceva timp rebranduita de cei de la AMD. Acesti 2 producatori "dau mai departe" placile video la producatorii mai mici, sa se "joace" cu ele.Ma refer la Gigabyte, Sapphire, ASUS, HIS, MSI, Palit si asa mai departe.Sunt mai multi factori care fac ca preturile sa fie mai mari sau mai mici. Aici ma refer la racirea pe care o ofera, la cat de silentioasa este placa video, care sunt materialele pe care le-au folosit, daca au folosit sau nu radiatoare pentru racire, daca au produs o versiune pentru overclock si asa mai departe.Asadar, la modelele high end putem gasi diferente chiar si de cateva sute de lei pentru o placa video. Diferentele sunt mici intre producatori, sunt diferente de finete, de zgomotul produs de racirea pusa si nu numai.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Producatorul se ocupa de placa, de ce memorie si ce cantitate de memorie sa fie, de racire, de garantie, de chestii de acest gen.

| hp8510p a răspuns:

Racirea,designul si poate frecventa procesorului grafic dar poti sa schimbi frecventa lui cu softurile date de producatori