| MirceaPavel a întrebat:

vreau sa imi fac un pc de gaming si design. bugetul meu e 3000 lei. Am nevoie de idei de la A la Z...

19 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Poti sa ne spui ce jocuri ai vrea sa joci pe el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/......4gb-gddr5/ poftim exact ce iti trebuie.

| JustCosmin a răspuns:

Depaseste putin bugetul tau, dar cred ca poti face un efort: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2336950/

| JustCosmin a răspuns (pentru Mihai1810):

Eu zic sa renunti la a mai recomanda 1060, cand exista rx480 care e mult mai bun si mai ieftin;) https://www.youtube.com/watch?v=gEw3CaNSbUo

| Mihai1810 a răspuns (pentru JustCosmin):

Ala din e de 8gb iar ala pe care l-ai pus tu e de 4gb

| JustCosmin a răspuns (pentru Mihai1810):

Decat sa ma fi contrazis pe mine, mai degraba ii dadeai omului o solutie, tot de pe altex, daca tot ai configurat acolo: http://altex.ro/placa-video-gigabyte-8gd5-256bit-gv-rx480g1-gaming-8gd.

| Mihai1810 a răspuns (pentru JustCosmin):

Https://www.youtube.com/watch?v=CNNRGH3gMvg poftim. In afara de hitman si doom gtx e mai bun la toate.

| Mihai1810 a răspuns (pentru JustCosmin):

RX 480 ar trebui sa fie mult mai buna dar datorita softului surpriza, nu e

| JustCosmin a răspuns (pentru Mihai1810):

Iar esti amuzant laughing Ai vazut macar de cand e filmarea pusa de tine? RX480 a primit si ceva update-uri de driver, update-uri ce au imbunatatit vizibil placa video. Eu zic sa ne oprim aici cu asta, ca n-are rost. Cel care a pus intrebarea e liber sa aleaga ce doreste.

| Mihai1810 a răspuns (pentru JustCosmin):

Or fi imbunatatit-o dar tot nu e ce trebuie sa fie, iar in timp o sa se vada diferenta. Sa lasam omul sa aleaga ce vrea.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Mihai1810):

NVIDIA se ard in 5 minute la 70 C in timp ce AMD pot rezista si saptamani la 80 C, nici nu se pot compara. pe urma a spus ca vrea design, si daca vrea design 3D ii trebui cam 10 pc-uri in paralel, adica nu cred ca se poate

| Mihai1810 a răspuns (pentru Claudiu1905):

Ce prostii vorbesti cu arsul la 70 C? Si in plus daca vrea design sa isi ia nVIDIA quadro care e "doar" 2200 lei.

| CPAElites a răspuns (pentru Mihai1810):

Placa de baza nu "recunoaste" procesorul fara update la bios.
Schimb-o cu :
http://altex.ro/......sata3-matx

| Mihai1810 a răspuns (pentru CPAElites):

Mersi de sfat. O intrebare intre rx 480 8gb si gtx 1060 6gb care e mai buna?

| Mihai1810 a răspuns:

Schimba cu http://altex.ro/......sata3-matx placa de baza din configuratia propusa de mine.

| Adrian926a a răspuns:

Ia-ti un amd fx cu 8 nuclee e foarte ieftin in comparatie cu un i7
apoi ia-ti o placa video mai scumpa, iti recomand sa iei o placa de baza cu ddr4, si 16 gb ram iti ajunge 16. sursa una buna de 600 w sau mai mult, si sa iti iei si ssd pentru windows si daca vrei memorie multa pentru jocuri ia-ti un hdd, si sa nu uiti sa cumperi si un cooler pentru procesor care sa iti tina temperatura procesorului mai rece... sa iti iei cu un cooler de 120 mm

| Mihai1810 a răspuns (pentru Adrian926a):

Si mult mai slab in comparatie cu i7. AMD sunt cam cazaturi la procesoare.