| Alexandru390 a întrebat:

Vreau să îmi iau un router nou dar înainte de asta trebuie să îi contactez pe cei de la akta? Trebuie să le spun routerul sau ceva că îmi iau un alt router?
Cumpar mai mult routerul pentru internetul 5Ghz care pe celălalt vechi nu îl aveam.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nici măcar nu e nevoie să schimbi router-ul pentru ca să pui wifi pe 5 GHz.
Un access point / range extender e suficient.

| Alexandru390 explică (pentru mihai69):

Cum? Routerul meu (vechi) are single band practic 2. 4GHz. Cum să îi pun 5Ghz?

| mihai69 a răspuns (pentru Alexandru390):

Cum am zis deja mai sus: pui un access point!
De exemplu:
https://emag.page.link/wCgPkrG9G3q9hCTw7
https://emag.page.link/eF8wcGMKXu29wiZT9

| Alexandru390 explică (pentru mihai69):

Ești sigur că merge și pe single band?

| mihai69 a răspuns (pentru Alexandru390):

Verifică pe manualul de utilizare al fiecărui produs. Sigur nu pot fi pentru că nu am verificat, dar 99% ar trebui să se poată.

| Alexandru390 explică (pentru mihai69):

Mersi de ajutor

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă netul îți intră in casă prin cablu, nu-i interesează pe ei (akta) ce frecvențe o să ai tu wifi

| SebiAdrian69 a răspuns:

Daca ai cablu de net de la firma respectiva e ok il bagi in router si gata merge daca mai vrei sa iti faci setari etc e treaba ta