| BebeSergio a întrebat:

Vreau sa imi vand calculatorul si nu stiu ce pret sa ii pun; are urmatoarele componente: Procesor AMD Kaveri A10-7850K Black Edition 3. 7GHz box, Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB, Sursa Sirtec - High Power Eco II 450W, Carcasa Game Daemon 6003, Placa video ASUS Radeon R7 370 OC STRIX GAMING 2GB DDR5 256-bit, Cooler CPU Zalman CNPS10X Optima 2011, Placa de baza ASRock FM2A88X Pro3+ si 2x Memorie HyperX FURY White 4GB, DDR3, 1866MHz, CL10, 1.5V. Placa de baza e noua (folosita 2 zile), cooler-ul nou (folosit 2 zile), placa video este aproape noua (folosita cam 5 luni) aproape toate produsele sunt in garantie, in afara de carcasa. Procesorul, sursa, carcasa, hard disk-ul le am de 2 ani, iar memoria RAM de 1 an. Cat spuneti ca valoreaza acest PC?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cca. 50-60% din valoarea de achizitie, depinde de cumparator.

| KodrutZ a răspuns:

1700 RON cu indulgenta. De ce naiba ai vinde un calculator pe care abia l-ai pus la punct?

| BebeSergio explică (pentru KodrutZ):

M-am saturat de AMD si sunt gata sa cumpar asta: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1999803/

| KodrutZ a răspuns (pentru BebeSergio):

Daca te-ai saturat, ia cu slana, ca merge mai bine. Wishlistul ala e decent, doar ca placa video e eronata. Tocmai au aparut alea noi de la AMD. RX 470 bate R9 380-ul binisor la cam acelasi pret - http://kotaku.com/......1784946075

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Pai in magazin daca cumperi pe bucati costa 2650 ron, insa pentru ca nu e din magazin poti sa scazi vreo 300-400.Insa o mare problema e ca complectatie e strinsa rau, A10-7850k nu e de nasul cartelei R7 370, deci din pacate desi acest calculator costa cit costa pot stringe un calculator de 2000 ron ce il va intrece in toate.Deci poti incepe cu vreo 2400-2300, daca cumparatorul ar vrea sa mai scada pretul sa ai unde scade pana la 2000.

| BebeSergio explică (pentru HaLkPiGodZZiLaMD):

Mersi mult, as vrea din tot sufletul sa il vand macar cu 1900 RON. Poate am noroc happy

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns (pentru BebeSergio):

Sa am acum asa bani in plus ti las lua si eu. Oricine se pricepe ti lar lua cu drag cu asa suma.

| KodrutZ a răspuns (pentru BebeSergio):

Dupa ce il vinzi sa imi aduci aminte sa te servesc cu un voucher la garaj, daca nu ai unul deja.winking

| BebeSergio explică (pentru KodrutZ):

Nu am unul, am sa iti cer doar sa imi amintesc, cine stie cand am sa il vand si inca nu pot sa il pun la vanzare ca imi e placa de baza in garantie ca a facut scurt din cauza unui USB. Nu zic nu la placa aceea video, doar ca bugetul meu este de 3500 RON maxim. Am vrut un GTX 960, dar am intrebat pe cineva de la PC Garage si a zis ca e mai ok acest R9 380.

| KodrutZ a răspuns (pentru BebeSergio):

O sa te incadrezi, stai calm. Wishlistul ala e facut cu picioarele. Coolerul ala de exemplu e inutil, daca nu faci OC merge bine-mersi Skylake cu racirea stock. Am facut nevestei un sistem cu i3 6300 si coolerul stock isi face treaba onorabil. Pina vinzi tu hardughia s-ar putea sa evolueze frumusel preturile, poate chiar apar procesoarele noi de la AMD.winking

| BebeSergio explică (pentru KodrutZ):

Acest PC este facut cu ajutorul celor de la PC Garage, am vorbit din nou cu ei sa ii intreb despre alte placi si a zis ca placa video din wishlist-ul urmator e mult mai ok decat RX 470 si R9 380. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2001539/

| KodrutZ a răspuns (pentru BebeSergio):

Aia is timpiti cu recomandarile lor. Discutam fix in momentul in care ai scapat de AMD si ai banu', vedem si ce promotii mai au la momentul respectiv. Eu ti-am dat link la test in care se vede clar ca 470 sterge pe jos cu 380. Ei se caca pe ei cu 380x. Mdah, halal treaba. De cacatul ala de placa de baza Asus sau cei doar 8 GB de memorie nici macar nu ma mai obosesc sa comentez...