| LLL5555 a întrebat:

Vreau sa ma ajute cineva! Am un laptop Asus de aproape 1 an. La inceput nu mia facu probleme. Dupa ce un prieten mi-a instalat un joc leptopul a inceput sa se inchida fara nicio explicatie. Jocul instalat nu are virusi. Intro zi s-a inchis brusc si mia arata ca trebuie sa se upgradeze Windows 10. Dupa ce sa upgradat mergea putin apoi mi se inchide. Va rog ajutati-ma! Devirusarea unui laptop iti sterge datele sau aplicatiile daca il duc la niste specialisti?

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, eu nu va pot intelege chiar daca nu va pricepeti, invatati pe parcurs, laptopul nu poate avea virusi, de oarece virusii nu se comporta asa, laptopul are mizerie la radiator si se incalzeste cand vrei sa deschizi un joc. iti recomand sa schimbi pasta de pe procesor si sa il cureti, succes

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Temperatura lui ai vazut o?

| Apollo007 a răspuns:

Devirusarea nu! O reinstalare va șterge tot ce e pe partitia unde ai Windowsul. Nu știu daca e virusat sau repornirea lui din senin e cauzata de alte probleme...

| Simonasimona1992 a răspuns:

Nu. cand il deviruseaza, se sterg sau se pun in carantina(se blocheaza)doar fisierele infectate. Du-l la un service si iti rezolva problema.

| Andrei144 a răspuns:

Ce joc? Daca l-ai instalat de pe Steam e ok,dar daca l-ai downloadat ilegal sau de pe un site fake se poate sa iei viruși,dezinstaleaza jocul daca nu e de pe Steam,vezi daca e ok, oricum poți lua viruși și de la site-uri "malițioase"(ferestre pop-up, reclame agresive, download de pe torente de neîncredere, site-uri xxx etc.)

| Schikzo a răspuns:

Datele le vor sterge oricum, back-up nu cred ca vor face deoarece nu vor risca sa iti bage virusii inapoi datorita acelor fisiere. Am si eu un Asus, sincer, sfatul meu e sa nu intri pe orice site, asta dupa ce ii vei reinstala W10. nu accepta orice si instaleaza-ti Panda security.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Schikzo):

Fix chestia este ca ai facut o reclama la un antivirus pe care cred ca nu l-ai comparat cu altele.
Daca erai destept, spuneai "instaleaza-ti un antivirus dupa preferintele tale".
Nu spun ca cel dat de tine nu este buna, insa cred ca specificarea de mai sus + "cu licenta cumparata", il lasi astfel pe el sa decida.
Sincer, eu recomand Bitdefender si in proportie de 80% Avast pentru ca am facut teste si stiu despre ce vorbesc.

| Schikzo a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ok, nu vreau sa te contrazic, fiecare cu "documentariile" lui. O seara placuta prietene.