| gago a întrebat:

Buna TPU

Vreau sa reinstalez windows-ul pe un laptop dar nu merge. Am incercat sa ii bag windows 7, a intrat in setup dar cand trebuie sa isi dea restart deaorece urmeaza finalizarea, laptop-ul vede windows-ul si il baga din nou in setup...ce sa fac?

Funda+vot

Răspuns Câştigător
| Doro2015 a răspuns:

La restartare, apasa butonul de first boot, de obicei F12, si schimba pe hard disk, pentru ca a ramas first boot pe usb stick sau dvd, de aia porneste mereu setup, sau poti sa scoti din laptop dvd sau stick cu windows in momentul restartarii, si windows va boota de pe HD. Dupa pornire, poti sa le pui inapoi. Succes!

| gago explică (pentru Doro2015):

Am facut si asta...dar nu se porneste, imi spune ca trebuie sa bag wind-ul ca sa continue straight face...

| Vi1rus a răspuns (pentru gago):

In bios pune sa booteze de pe hard disk, si cand doresti sa-l instalez intra in boot menu si da-i de pe stick sa se instaleze boot menu e f11 sau f12 tine apasat pe ambele.

| gago explică (pentru Vi1rus):

Am facut asta, am scris si mai in sus. Daca fac asta, nu poate sa intre in dextop ca nu s-a finalizat windows-ul...iar daca pun pe stick, tot se face setup-ul...

| Vi1rus a răspuns (pentru gago):

Mai este o metoda, instaleaza direct din pc deschide stick-ul cu win si apoi dai pe setup. instaleaza in C apoi dupa ce termina de instalat imi scrii pm si iti zic cum sa-l stergi pe ala vechi

| Vi1rus a răspuns (pentru gago):

Nu faci ceva corect, nu are cum sa booteze de pe stick daca e pus hard disk... poate nu ai salvat in bios?

| gago explică (pentru Vi1rus):

Din BIOS nu am dezactivat usb boot...am pus secondary...dar am reusit sa trec de setup si am ajuns la finalizare, acum ii la "completing installation" si am bagat din nou stick-ul sa se finalizeze

| Vi1rus a răspuns (pentru gago):

Ok, dupa finalizare iar scoti stick-ul

17 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Reia procedura de instalare, pentru a te asigura ca ai facut totul cum trebuie.

| halogen001 a răspuns:

Ce windows e acum il laptop?
Sa presupunem ca e 7. Cate partitii sunt facute?
Presupun 3 - una ascunsa de 100-300 MB, una cu windows7 si una cu date.
De pe ce se face instalarea: DVD, stick de memorie, hard disk?
Se poate instala un manager de partitii, de exemplu http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
Se pot face toate partitiile logice cu exceptia primei partitii, aceea mica.
Daca e destul spatiu, se poate restrange partitia cu date si se face inca o partitie logica de 50 - 100 GB pe care se va instala un al II-lea windows.
Daca se doreste formatarea partitiei cu windows-ul, sau o instalare fara formatare, dar tot pe aceeasi partitie, atunci nu mai e nevoie de inca o partitie.

Daca se instaleaza de pe hard disk, se dezarhiveaza pe partitia cu date continutul fisierului iso de instalare windows si se poate porni instalarea direct din windows.

Indiferent de metoda folosita: DVD, stick, hard disk, ar trebui sa apara: limba de instalare, Install now, acceptul pentru licenta, modul de instalare Upgrade sau Custom - se alege Custom, apare managerul de partitii si posibilitatea de a alege partitia de instalare, apoi copiere fisiere si restul instalarii.

Din ce vad ca a mai aparut scris vad ca e o instalare de pe stick. E posibil sa mearga mai bine daca stick-ul e facut cu yumi http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/ care are o pornire mai buna.

Daca nu merge nici cu stick facut cu yumi, atunci poti face o instalare usoara de pe hard disk.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Am auzit de probleme la instalarea de pe stick, cand dupa ce porneste de pe stick nu-si mai gaseste fisierele de instalare.
cu yumy, se descarca YUMI-2.0.1.8.exe, se ruleaza, se alege stick-ul, se selecteaza distributia din lista, windows vista/7/8 installer, se navigheaza cu browse la fisierul iso w7 si se da create. Se buteaza cu stick-ul si se instaleaza w7.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Sau daca nu se doreste stergerea totala a hard disk-ului, se dezarhiveaza de exemplu cu winrar, fisierul iso de instalare w7 direct pe partitia cu date, aceea pe care nu o stergi la reinstalare windows si dupa dezarhivare se da dublu click pe setup.exe din fisierele dezarhivate pe partitia cu date (inainte de a dezarhiva pe partitia cu date fisierul iso de instalare w7, e recomandat sa se treaca toate fisierele si dosarele de pe partitia cu date, intr-un dosar, numit "datele mele" de exemplu asa incat daca se doreste stergerea fisierelor de instalare windows, sa nu existe confuzii)
La fel, ca sa nu existe confuzii, se poate restrange putin partitia cu date si se face o partitie logica special pentru a dezarhiva in ea fisierele de instalare w7 de unde poti instala oricand windows-ul oricand si o poti lasa permanent pe hard disk. Ca marime e sunt suficienti 5 - 8 GB cat sa iti incapa fisierele pe care le dezarhivezi din fisierul iso de instalare w7

La pornirea lui setup.exe chiar din windows, setupul face o intrare suplimentara ca sa poata buta de pe partitia unde ai dezarhivat fisierele din iso w7 si la restart se continua cu instalarea in mod normal ca de pe stick sau DVD.

| gago explică:

Va rog sa imi spuneti unde pot gasi drivere pentru laptop Dell... Imi trebuie:

multimedia audio controller
network controller
pci simple comunications controller
video controller

Nu gasesc niciunde...am cautat si cu codul din spatele laptop-ului dar tot nu gasesc...

Help!

| Doro2015 a răspuns (pentru gago):

Solutia pentru tine e Driverpack 15, il gasesti la http://drp.su/, ai 2 variante, on line sau full, trebuie sa pornesti prgramul asta. iti scaneaza laptopul si iti instaleaza toate driverele. Succes in continuare!

| Elynad a răspuns:

Daca au ramas "urme" din instalarile anterioare e recomandat sa faci o reinstalare "pe curat", cu formatarea discului sistem.

| Vi1rus a răspuns:

Cand face restart nu apasa pe nici un buton, dupa ce la-i pus la instalat si ai ales partitia unde sa se instaleze nu trebuie sa te mai atingi de nimic, Sper ca te-am ajutat

| gago explică (pentru Vi1rus):

Stiu,nu apas niciun buton, il booteaza direct. Alta idee?

| Doro2015 a răspuns:

Probabil ca ai incercat de mai multe ori si ai setup de la o instalare anterioara. Incearca inca odata, si cand ajungi la alegere partitie da delete la partitia C dar si la partitia aia mica de cativa MB, system reserved, cred ca asta iti creaza setupul, apoi il instalezi fara probleme pe unalocated space.
http://www.ehow.com/how_5536691_install-windows.html