| anonim_4396 a întrebat:

vreau să știu cum pot sa am mai mult spatiu pe laptop, adică de unde pot să fac rost de mai mult spatiu pentru că eu vreau să îmi instalez jocuri și se umple spațiul repede, dau funda. Mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Comprimarea spațiului pe un HDD nu este rentabilă deoarece mărește timpii de acces ai fișierelor respective prin faptul că la fiecare accesare se face decomprimare, așadar muncă pentru procesor suplimentară. Și nu se obține așa mult spațiu in urma comprimării precum afirmi tu.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci aici nu intra stergerea de alte jocuri si aplicatii, nu?
Te referi strict la memorie. Atunci trebuie sa cumperi un HDD mai mare. Sau un SSD mai nou.

| zilog a răspuns:

Te împușc dacă nu îmi dai FUDA
Vezi in MY COMPUTER acolo dai proprietați pe hdd-ul respectiv pe partiția respectivă și găseșți acolo
DISK COMPRESS
Asta îți face să caștigi inca o jumătate de HDD gratuit gol

îti va aranja fisierele înașa fel în cat vor ocupa mult mai puțin spațiu
nu va merge calculatorul mai greu
dar pana când se comprima un hdd plin poate sa dureze si 1 zi

nu o sa se modifice absolut nimic pentru tine
adica nu o sa vezi nici o difereță față de cum mergea înainte

doar că ai mai mult spațiu

https://www.youtube.com/watch?v=OoSU42VRIEk

https://www.youtube.com/watch?v=suJB9TLr2PE

https://www.youtube.com/watch?v=DvtJVdS2wKk

https://www.youtube.com/watch?v=iCXlTg8VSm8

| zilog a răspuns (pentru nicu991):

ESTE ADEVĂRAT DOAR TEORETIC! Ai încercat! eu fac asta de la calculatoare cu 33MHz si 16 MB RAM 486 asa ca nu vorbi fără să știi!

în realitate multe fisiere nu le folosesti deloc nici macar de la jocurile tale nu se incarca in memoria ram toate
nici din windows nici din alte lucruri pe care tu le ai pe hdd asa ca
o sa mearga bine
toti care spun ca o sa mearga mai prost mananca cacauă cu lingura aia mare!

eu aveam calculatoare cu 3, 5MHz si 128 KB ram si acolo tot foloseam compresa

asa ca le place unora să vorbeasca fără să știe!
https://www.youtube.com/watch?v=80cc4rmdxcE

| Roxanaandrusca a răspuns (pentru zilog):

Scuze dar nu mia apărut să îți dau ție funda jur. Eu am vrut să îți dau ție funda nu te supăra și am dat din greșeală la altcineva

| nicu991 a răspuns (pentru zilog):

Comprimarea spațiului pe un HDD nu este rentabilă deoarece mărește timpii de acces ai fișierelor respective prin faptul că la fiecare accesare se face decomprimare, așadar muncă pentru procesor suplimentară. Și nu se obține așa mult spațiu in urma comprimării precum afirmi tu.

| nicu991 a răspuns:

Cumperi un HDD sau un SSD pentru spațiu suplimentar.