| trocki1238238409238409 a întrebat:

Vreau sa va spun ca locuiesc intr-o zona cu semnal foarte foarte slab. Pana acum foloseam datele mobile, care ajungea la max 0.77 mbps. Reteaua e Telekom. Recent am achizitionat un router Huawei si o cartela Orange si am reusit sa prind si 17mbps dar din pacate, viteza nu este constanta si ajunge si pe la 3-4 mbps. Am inteles ca este ceva antena care costa in jur de 300 de lei care ma poate ajuta cu viteza. Va rog sa imi spuneti daca merita acea antena. Trebuie sa mai precizez ca RL-ul se afla la vreo 30 de km. Daca iau antena, este sansa ca sa pot capta semnal de la un RL care se afla la vreo 50-60 de km, fiindca acolo sunt sigur ca imi va merge cu minim 50 mbps. Deci ce imi recomandati sa fac in situatia data? Sau nu este nicio solutie?

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

E cu dus si intors, in teorie nu e numai antena (care la telefoanele actuale nu ai unde sa o connectezi) ci un repetitor GSM, care trebuie pus cat mai aproape de cel mai apropiat stalp, altfel nu o sa faca mare lucru, iar in general sunt gandite ca sa dea semnal in subsol, asa ca se pun pe acoperis unde semnalul e normal

| InOrOut a răspuns:

Recordul Mondial la distanta wifi e de 381.4 km
Teoretic poti prinde de la 60km cu o parabolica mare si un adaptor cu radiatie enorma.
Cu cat distanta e mai mare cu atat scade viteza de download. La 30-60km mai mult de 1 linie nu poti prinde. Mai mult iti trebuie si stalp inalt (in jur de 10m inaltime) sa amplasezi antena pe el, trebuie sa fie mai inalt decat copacii si dealurile.
Asta ar fi buna ca are 2 antene deci semnalul e mai stabil dar tot iti trebuie un stalp inalt: https://www.emag.ro/......D8R619BBM/
Lumea zice ca a prins cu asta de la 15km.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Pentru 60km iti trebuie un stalp precum acestia https://www.radcom.ro/ro/retele-de-telecomunicatii
E o investitie foarte mare, oare merita?