| KimDinca a întrebat:

vroiam sa va intreb...eu as dori sa-mi cumpar un i phone 3gs si vroiam sa stiu daca pe spate scrie "Made in China" inseamna ca e chinezarie/replica? si daca nu scrie "Made in China" e original?

Răspuns Câştigător
| roby096 a răspuns:

Pe spate scrie doar Iphone, si sigla de la Apple; daca scrie made in china? e clar replica.Dar fi atenta la mufa de la incarcator, si zine cam ce lungime are.
De obicei la replici mufa e foarte scurta(cam un cm) si foarte ingusta, si incearca sa desfaci capacul, daca se poate desface clar nu e original.

3 răspunsuri:
| andypandy a răspuns:

NU scrie made in china.Scrie asa: Designed by Apple in California.Assambled in China.Dar degeaba, pentru ca tu nu stii ce ai putea face cu el.Go with android sau ceva micut, gen Corby II.
Da, la un "i phone" e normal sa scrie made in china, pentru ca e chinezarie.Dar la un "iPhone" real, nu trebuie sa scrie asa ceva.

| ioanaioana a răspuns:

De ce nu? De exemplu daca noi(Romania)am inventat masina timpului de 10 centimetri(dau un exemplu)e si normal sa scrie made in Romania.Dar totusi nu cred ca exista "chinezarii" cand vine vorba de Apple(ipad, iphone etc)

| betycris122 a răspuns:

Are dreptate andypandy, asa scrie dar vreau si eu sa va intreb ceva,
daca scrie Designed by Apple in California.Assambled in China inseamna ca e chinezarie? mie asa mi-a zis un baiat si vreau sa ma conving, este chinezarie sau nu?