| Sibiescu_Ionut_1993 a întrebat:

Buna,treaba sta in felul urmator:
-am achizitionat o placa de baza second hand
-am montat-o si cand incercam sa instalez windows(7, 8,10)imi dadea blue screen!
-aveam o placa de baza de la fujitsu,am luat ramii procesorul, hdd-ul si restul si le-am montat pe aceasta!
-cu acea placa de baza nu aveam probleme doar ca nu suporta un proc. mai mare de core 2 duo si era enervant deoarece achizitionasem un proc. quad core q8200 si nu il suporta asa ca am cumparat si aceasta placa de baza!
-am incercat mai multe proc.,am facut update de bios,am schimvat ramii, etc
nu a mers nimic
-am scazut frecventa la procesor si nu mai a dat buescreen vreo 2 luni
-acum trebuie de fiecare data cand il pornesc sa resetez biosul ca sa nu dea bluescreen!
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

"Blue screen" sau "moartea albastra" indica o problema de eroare majora.
Poate fi cauzata de neconcordanta tacturilor (frecventelor) sau de eroare de program /driver.
Faptul ca, resetarea BIOS-ului rezolva problema, denota ca ai incercat overclocking, iar una din componente nu mai functioneaza corect la aceea frecventa.
Intra in BIOS, selecteaza Factory Default, salveaza noile setari, dupa care trebuie sa functioneze.
Mai poti incerca si cu BIOS Default, care reduce viteza, dar si riscul de a sebloca sistemul.
Daca totusi mai apare "moartea albastra", atunci trebuie facuta o testare profunda a intregului sistem.

| Sibiescu_Ionut_1993 explică (pentru Bula):

Poate s-a facut overclocking ca nu stiu istoria placii dar am sa incerc si Factory Default

| Sibiescu_Ionut_1993 explică (pentru Bula):

Driverele sunt compatibile deoarece daca nu resetez bios da erori si in safe mode!

| Bula a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Verifica si daca n-ai vreun condensator umflat pe noua ta placa, ceea ce ar explica fenomenul.
Daca nu, icearca si cu o alta sursa.

| Bula a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Driverele NU se incarca in safe mode, deci...
Verifica hardware-ul, A-Z, mai ales test de memorie, procesor, placa de baza, dar si hard disk-ul!

| Sibiescu_Ionut_1993 explică (pentru Bula):

Sursa este una modulara de 750w care avea un pret foarte ieftin si am achizitionat-o!
Condensatori umflati nu am dar are ca o arsura pe spatele placii!

| Bula a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

... deci e o prajitura...

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-mi, te rog, denumirea completa a vechii si noii placi de baza si a memoriilor RAM.

| Sibiescu_Ionut_1993 explică (pentru Salontanul):

Actualatongue5QL-PRO
Vechea nu o mai stiu exact ca daca nu am avut probleme cu ea nu am avut de ce sa ma uit!
Ramii: 1Gb Kingston
1Gb Qimonda
1Gb Nanya
1Gb Hynix
Toate sunt DDR2!

| Sibiescu_Ionut_1993 explică (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Actuala: P5QL-PRO

| Salontanul a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Din pacate nu mi-ai dat denumirea completa a memoriilor si nu stiu ce frecventa au. Placa ta suporta 4 Gb pe slot (deci pana aici e bine) dar suporta doar frecventele : DDR2 1066/800/667 Mhz Non-ECC, Un-buffered Memory. In concluzie nu te pot ajuta daca nu-mi spui ce frecvente au sau ce denumiri complete au. Pentru asta iti recomand programul CPU-Z. Uita-te la imaginea 2 (cea cu SPD) si la Max Bandwicth scrie ce frecventa ai pe fiecare slot in parte. Mai poate fi o chestie: sloturile sa fie defecte. Ar fi bine sa scoti memoriile si cu o periuta de dinti curata si cu un aspirator sa dai pe sloturile placii de baza. Apoi cu o carpa care nu lasa scame sa cureti sloturile memoriei (piciorusele acelea aurii).

| peperonies a răspuns:

Blue screenu ala are un cod de eroare pe ultimul rand. daca dai un google la acel cod de eroare o sa iti zica probabil de la ce e.