Bula
| Bula a întrebat:

Buna tuturor,
Am intalnit o problema ciudata, ma poate ajuta cineva?
La fiecare pornire /repornire a unui calculator (MSI K9AGM3), dupa auto-testarea initiala a sistemului apar doua erori afisate:
"CMOS Battery Low" si
"CMOS Date /Time not set",
apasati F1 pentru a intra in BIOS setup sau F2 pentru a incarca valorile inplicite si continuare.

Daca setez ceasul din BIOS si salvez sau intru in SO, setez data si ora, dupa care dau restart, aceste mesaje apar din nou si valorile inscrise in BIOS sunt sterse (inclusiv data si ora, cu toate ca ar trebui sa fie mentinute pana ce exista alimentare de la retea).
Bateria masurata arata 2, 5V. Resetarea din jumper nu ajuta.

Ce poate fi cauza? Ati intalnit asemenea problema si cum s-a rezolvat?

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

In primul schimba bateria. valoarea ar trebui sa fie 3V

| Bula explică (pentru sweetys):

Evident, bateria am verificat prima data. Chiar si cu baterie noua e acelasi problema (de obicei peste 1V tine CMOS-ul).
Problema e ca, la fiecare restartare se sterg toate valorile introduse in BIOS, cu tot ca bateria e buna si PC-ul NU este scos din priza!
(In caz de baterie slabita, data si ora raman pana ce nu se opreste alimentarea de la retea).

| sweetys a răspuns:

Pentru data. Sper sa te ajute

Fara baterie de memorie nu ai data si ora. Trebuie sa o schimbi.

| Bula explică (pentru AppleFanBoy):

Repet: bateria e buna, am resetat CMOS-ul si din jumper, dar la fiecare pornire /restartare se sterg valorile setate in BIOS, inclusiv data si ora.

Normal, daca este alimentata sursa, valorile din CMOS NU se sterg, chiar daca bateria e scoasa (ceasul se alimenteaza de la 5V din sursa, de la standby).

Dilema mea este: de ce se sterge continutul CMOS la fiecare pornire?