| deea857 a întrebat:

Buna tuturor. Am o problema cu calculator de vreo 2-3 luni...merge foarte, foarte greu atunci cand deschid browserul (Opera). Virusi nu am pentru ca l-am scanat..deci nu inteleg din ce cauza se misca "in reluare", nu pot sa vad nici un film pentru ca se blocheaza si trebuie sa ii sau restart. Astept pareri, Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ai spus ca ai scanat, dar depinde si ce antivirus folosesti. Atunci cand folosesti internetul, anumite fisiere temporare se salveaza pe hard, pe partitia unde ai Windows-ul, si ocupa spatiu, iar softul CCleaner (il gasesti gratuit pe net) te ajuta sa mai eliberezi partitia. (verifica spatiul liber de pe partitia cu Windows).
Windows merge greu si din cauza erorilor din sistem. Exista programe care le corecteaza si optimizeaza viteza calculatorului. TuneUp Utilities e un exemplu, dar ai nevoie de licenta. Poate il gasesti pe net versiune full sau poate iti recomanda altcineva un soft bun, dar gratuit.
Temperatura din unitatea centrala/laptop joaca si ea un rol important. Asigura-te ca aerisirea e corespunzatoare. Vara e foarte cald si temperatura componentelor creste ingrijorator, de aceea trebuie luate masuri (recomand achizitionarea de ventilatoare pentru carcasa si pentru hard in mod special). Daca ai laptop, mergi cu el la un centru care se ocupa de calculatoare sa-l curete de praf.
Aceste sfaturi ti le pot da.

2 răspunsuri:
| adrew a răspuns:

E din cauza caldurii, incearca sa ii scoti panelul si sa il lasi asa deschis, mai sufla praful din inauntru, daca nu ajuta atunci la sigur trebuie schimbata termopasta

| AnDreIk00l a răspuns:

Incearca Run/msconfig/services SAU Run/msconfig/startup
si debifezi servicile-aplicatile care nu-ti trebuie la pornirea pc-ului.
In primul rand v-a porni mai repede si s-ar putea sa nu iti mai mearga asa de greu. Bft! FUNDA?