| gabieagle999 a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o intrebare : am Windows 7 ultimate si vreau sa instalez un program dar am facut administrator un guest si zice ca nu merge pe guest(am incercat sa-i schimb numele: D ) dupa aia am intrat intr-un alt user numai ca acela este standard user si acel program zice ca nu merge decat pe administrator (am incercat sa il fac administrato dar nu am mers de nici un fel)Am nevoie de ajutor cat mai rapid.
>>>*

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Da un restart la computer ->logheaza-te pe contul de administrator in cazul tau guest sau ce nume are si apoi da click dreapta pe installer.exe si ->Run As Administrator.

| gabieagle999 explică (pentru neluL):

Click dreapta unde pe desktop

| neluL a răspuns (pentru gabieagle999):

Click dreapta dai pe acel program care vrei sa-l instalezi.

| gabieagle999 explică (pentru neluL):

1.Am mai incercat asta o data (nu sunt chiar asa de nepriceput in calculatoare)
2.Imi da o eroare (ne pare rau (programul) nu poate fi folosit pe guest).

| gabieagle999 explică (pentru neluL):

1.Am mai incercat asta o data (nu sunt chiar asa de nepriceput in calculatoare)
2.Imi da o eroare (ne pare rau (programul) nu poate fi folosit pe guest).
3. as prefera sa fac celalt utilizator administrator

| neluL a răspuns (pentru gabieagle999):

1. iti apare aceasta eroare deoarece pe contul de guest (oaspete) nu poti instala un software sau hardware.Ar trebui să dezactivezi contul de oaspeți.Pașii pe care trebuie să-i urmezi variaza în funcție de computer, daca este pe un domeniu sau un grup de lucru.

My computer is on a domain
Open User Accounts by clicking the Start button, clicking Control Panel, clicking User Accounts, and then clicking User Accounts again.
Click Manage User Accounts. Administrator permission required If you're prompted for an administrator password or confirmation, type the password or provide confirmation.
Click the Advanced tab, click Advanced, and then click Users.
Double-click Guest.
In the Guest Properties dialog box, select or clear the Account is disabled check box.
Click OK.

My computer is in a workgroup
Open User Accounts by clicking the Start button, clicking Control Panel, clicking User Accounts and Family Safety (or clicking User Accounts, if you are connected to a network domain), and then clicking User Accounts.
Click Manage another account. Administrator permission required If you're prompted for an administrator password or confirmation, type the password or provide confirmation.
Do one of the following:
If the guest account is off, click Guest, and then click Turn On.
If the guest account is on, click Guest, and then click Turn off the guest account.

| gabieagle999 explică (pentru neluL):

NU am inteles nimic mai ales ca nu gasesc nicaieri acele denumiri si app am vazut ca e luata de pe net, o intrebare si iti dau funda >>> cum pot schimba tipul contului standard user in administrator (mentionez inca o data ca nu ma lasa adica nu apare nici o eroare dar dupa ce dau click sa fie contul administrator dau save si tot standard este) si dupa ce fac pe acest cont administrator vreau sa-l sterg pe guest.

| neluL a răspuns (pentru gabieagle999):

Inchide UAC (User Account Control) si nu trebuie sa mai faci nimic apoi. DEZACTIVARE UAC - (Usher Acont Control) - Intra in start –> scrie uac numai daca e in engleza windows-ul ( in romana scrie-> Modificare Setari Control Cont Utilizator ), in noua fereastra tragi de bara(rigla) din stanga in jos de tot si dai OK. Da un restart si ai UAC ->dezactivat Asa arata: http://i.imgur.com/FCWjifo.jpg

| neluL a răspuns (pentru gabieagle999):

Pentru modificare -> Panou de control> Conturi utilizator> Gestionare alt cont. (Dacă ti se solicită o parolă sau confirmare - tasteaza parola sau confirma) Clic pe contul pe care doresti să-l schimbi> Modificați tipul de cont.Selecteaza tipul de cont pe care il doresti -> clic pe Modificare tip cont.
Trebuie sa fi logat pe contul de administrator cand faci modificari. Si totusi nu inteleg de ce nu i-ai schimbat numele la Guest!
...in fine, daca inchizi UAC nu mai e nevoie de nici o modificare.

| gabieagle999 explică (pentru neluL):

Deocamdata mi s/a stricat calculatorul acela adica nu mai apare decat negru...Dar cand mi se va repara ma voi tine de cuvant.

| gabieagle999 explică (pentru neluL):

1.Am mai mentionat o data ca nu merge asa cum este normal!
2.nu merge sa schimb numele de guest cum am mai zis!