| xPanth3r a întrebat:

Buna tuturor, am si eu o intrebare, nu stiu daca mi se va raspunde. Acum cateva luni mi-am luat o placa video si aceea este XFX AMD RX 570 versiunea 8GB. Componentele mele sunt: CPU: AMD Ryzen 5 2400G, 8 GB RAM, GPU: XFX AMD RX 570 versiunea 8GB. Problema este in felul urmator, inainte sa-mi iau aceasta placa video nu aveam treaba. Totul mergea bine, cum am bagat aceasta placa video in pc, vreau sa ma joc si eu un joc ceva nu dureaza 5m ca se restarteaza pc-u. Am verificat temperatura, ramii, placa video (evident ca nu are cum sa fie ea pentru ca e noua) dar, nu stiu ce sa fac. Am mai postat intrebarea asta pe un forum si multi spun ca este sursa. Da sa mentin ca am si o sursa de 430w. Nu cred ca este de ajuns insa nu stiu ce sa fac. Sfaturi ceva? Va rog mult! Sa schimb sursa sau ce naiba sa fac?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa iti mearga tie bine calculatorul, da-o incolo de fundita! Daca o vrea cineva in mod deosebit, poti sa le-o dai lor, nu ma incinta cu nimic fundele alea.

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa o duci la cineva care stie sa o faca numai umbla aiurea ca o strici de tot, sunt servisuri reparatii calculatoare, acolo dul.

| xPanth3r explică (pentru CristiDinBucuresti):

PC u e nou nout, nu are nimic, pana sa bag placa video in el nu am avut treaba, totul se intampla de cand am bagat placa video, si placa video e noua, sigur e sursa de vina

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum nu cred ca ai vreo super-sursa, cel mai probabil ai o pocnitoare. Zi mersi ca nu ti-a bulit inca nimic si ia un ca lumea! Prin ca lumea inteleg ceva cu amperaj bun, 5 ani garantie, rating cel putin 80+ Silver. Asa la o cautare din scurt, am gasit asta - 10 (ZECE!) ani garantie, specificatii parfum, full modulara - https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/focus-80-plus-gold-550w/ P.S. Si eu am o sursa Seasonic scumpa si crede-ma ca isi merita fiecare banut.

| xPanth3r explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am sursa de asta noua sa zic asa, din 2019, este una fara protectii fara nimic, e simpla, o am de la alt pc. si eu la cum am placa asta video RX 570 si consuma 150w iti dai seama. ca cred ca e sursa.

| xPanth3r explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma gandesc ca nu are putere sa mi duca pc u sursa, numai placa video mananca 150w (atinge 120, si daca urca mai mult de 120 isi da restart pc-u) + ce mai mananca si pc u ma gandesc ca nu face fata.

| xPanth3r explică (pentru GabiDumitrescu):

Tinand cont ca eu sunt in Germania vreau sa-mi o iau pe asta https://www.amazon.de/gp/product/B01NAAZUQC/ref=ox_sc_saved_title_1? smid=A8KICS1PHF7ZO&psc=1

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xPanth3r):

Poate sa fie si din 2005 si sa fie buna. A ta buba e ca sigur e o pocnitoare de Deluxe sau ceva pe-acolo. Daca tot zici ca esti in Germania, ia ceva de la Be Quiet, ca sunt nemti si fac surse excelente. Uite- https://www.amazon.de/dp/B079KBPXZJ/ref=psdc_430176031_t1_B01NAAZUQC

| xPanth3r explică (pentru GabiDumitrescu):

ATX NETZTEIL SP-4300 430W asta e sursa mea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xPanth3r):

Mdah, e un fel de Deluxe pentru Germania, lol. PFC pasiv, amperaje mici. Ia frumos una cum trebuie si o sa vezi ca e cu totul alta viata.

| xPanth3r explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci zici sa fie sursa nu? cel putin 430w nu ajunge dupa parerea mea, iar la mine doar placa video consuma 150w

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xPanth3r):

430 W ajunge cu virf si indesat, doar ca amperajul e praf la astea ca a ta. Nu e in stare sa duca schimbari bruste de putere consumata ca atunci cand intra placa video in actiune. Crede-ma, la tine se consuma maxim 300 W per total, problema e ca aia 300 W trebuie sa fie furnizati cand/cum trebuie.

| xPanth3r explică (pentru GabiDumitrescu):

OOk, si eu ce ar trebui sa fac, sa iau sursa noua nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xPanth3r):

Pai ce altceva? big grin

| xPanth3r explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok. voi face asta..multumesc de ajutor!

| xPanth3r explică (pentru GabiDumitrescu):

Dupa ce imi iau sursa noua, iti dau fundita, ok?

| xPanth3r explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa este, daca o sa fie cum ai spus tu, iti dau fundita ^^ multumesc mult de ajutor! Mai postasem pe un forum tot asa problema asta si exact aceeasi chestie mi-au spus dar voiam sa vad si parerea celorlalti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xPanth3r):

Sa iti mearga tie bine calculatorul, da-o incolo de fundita! Daca o vrea cineva in mod deosebit, poti sa le-o dai lor, nu ma incinta cu nimic fundele alea.

| xPanth3r explică:

Tin sa mentin ca nu mereu... adica are momente cand face asa. si ma gandesc ca ar fi sursa, voi ce credeti?

| Bizon95 a răspuns (pentru xPanth3r):

Ia o sursa de cel putin 550W eventual cu garantare de putere (are ceva de gen 80% in nume)

| xPanth3r explică (pentru Bizon95):

La mine sursa nu are protectii nu nimic adica e simpla.