| AlexSalling a întrebat:

Cum multi dintre voi stiti, in ziua de azi nu-ti mai ajung 5-10GB disponibili pe orice device.
In ziua de azi vorbim doar de TB, sute de Giga, ETC. Incepand cu 2015, mi-am achizitionat din 6 in 6 luni, cate un hard extern de la compania WD.
Ma interesasem foarte mult daca sunt fiabile (sigure), rapide, daca sunt bune intr-un final. Toata lumea mi-a spus ca da, deci am luat-o de buna.
Primul de 500 de giga l-am luat in Septembrie 2015.
De la inceput am notat ceva. Daca vi s-a intamplat si voua, nu doar cu WD, cu oricare hard extern sa-mi spuneti.
Am bagat un episod de la un serial pe el. Cand am conectat hard-ul la TV, fisierul se reda doar primele 20 de minute. Am crezut ca-i corupt fisierul(de la descarcare), am redat fisierul din laptop si n-avea nimic.
L-am bagat iarasi pe hard(i-am dat replace) si am mai bagat un episod, tot din acelasi serial. Episodul care la inceput nu-mi reda decat primele 20 de minute, a mers complet.
Al doilea era corupt la jumate, cum era primul la inceput. Cum sunt acea persoana careia ii place sa rezolve chestiile pe cont propriu, am gasit o modalitate de a nu se mai corupe ultimul fisier pe care-l transferi pe hard.
Am creat 5 foldere pe hard. In fiecare folder am bagat un fisier SRT (o subtitrare de film).
Dupa ce-am facut asta, cand mutam cateva chestii pe hard sau doar una, le dadeam replace la toate subtitrarile din foldere, ca se se corupa ele in caz de corupere. Mi-a mers faza. Si acum merge, dar am mai gasit o problema foarte mare.
Pana in prezent am cumparat 7 hard-uri externe de la WD. Am unul de 500 de giga, doua de 1 tera si patru de 2 tera.
Alaltaieri, am vrut sa revad niste inregistrari personale (amintiri) de pe un hard.
Cand dau sa accesez folderul, "Folder corupt".
Mi-a venit sa plang, am crezut ca le pierdusem, dar am avut un noroc. Mama mea le pastrase pe un Stick USB.
Erau fisiere cu un total de 47 de giga. Nu doar ca am pierdut fisierele, am pierdut si acel spatiu, nu-l pot recupera.
Dupa, am inceput sa verific si pe celelate 6 hard-uri daca am foldere corupte. 11 in total (subfoldere), eu le credeam safe dar nu erau. In total, 430-40 GB de fisiere pierdute (de pe toate 7 hard-uri).
Intrebarea mea.
Ce marca fiablila imi recomandati? Daca vi s-a intamplat si voua la fel, as dori sa stiu.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am WD de 2 ani si jumatate si l am bagat in multe calculatoare,laptopu rii si niciodata nu am avut probleme cu el, ba chiar l am si scapat pe jos rau de tot dar nimic,decat cablu lui sensibil,asa ca eu tot pe el il recomand, plus ca multe compani gen Asus, HP, Lenovo cumpara harduri de la ei, ai avut tu ghinion cu el

| AlexSalling explică (pentru RAY):

Corect, dar cu toate 7 sa mi se intample la fel? Le-am cumparat din magazine diferite pe toate.

| RAY a răspuns (pentru AlexSalling):

Nu stiu ce sa spun, incearca Samsung atunci

| gelu1970 a răspuns:

Nu le mai conecta la tv si o sa vezi ca nu o sa se mai intample nimic. Le folosesti in windows si atat. Tv are alt sistem de operare.

Răspuns utilizator avertizat
| ziftode a răspuns:

Cele mai bune harduri sunt Hitachi, fost IBM, si chiar le recomand, cu caldura
din pacate nu au externe
https://www.compari.ro/hard-disk-uri-c3103/hitachi/?st=hard+disk
insa asta se poate rezolva cu o cutie externa, insa trebuie avut in vedere ca cele mai ieftine s-ar putea sa nu fie asa grozave
https://rack-hdd.compari.ro/usb-da/?orderby=1

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Sal, cam multe harduri unul dupa celalalt iti pica tie, esti sigur ca nu ai vreun worm care se transfera si iti priduce bad-uri. Ca nu cred ca tu transferi zilnic fisiere pe hard in asa fel incat sa-l obosesti pana ajunge sa se strice capetele de citire.
Iar ca hard eu folosesc tot WD de circa 5 ani ( 2 bucati ), dar prin folosire vreau sa spun, trag filme si rulez jocuri foarte des, sa nu mai spun ca tor-ent-ul sta in permanenta activ, deci trebuia sa se deterioreze demult.
Eu tin mereu O&O pe ele, incearca si tu sa le defragmentezi cat mai des. Iar fisierele care zici tu ca le-ai pierdut 100% le poti recupera cu un recovery, pentru ca ce ai tu dupa parerea mea este un defect logic al hardului.