| Bogdan_1534 a întrebat:

Buna tuturor!
De ce timp in coace ma bate gandul sa-mi uppgradez PC.L-am mai upgradat acum vreo 2 ani, i-am pus o placa video Nvidia GeForge GT 430 DDR3 si un slot de 2GB RAM.
Acum as vrea sa mai adaug cate una alta.As vrea sa-i schimb procesorul si Hard-Diskcul.Mi-am scant PC cu Everest Home Edition si am aflta urmatoarele:
Field Value
Motherboard Properties
Motherboard ID 63-0100-000001-00101111-021605-iSPGDL_G$EV915001_BIOS DATE: 02/16/05 10:32:10 VER: 08.
Motherboard Name Intel Luxemburg D915GUX

Front Side Bus Properties
Bus Type Intel NetBurst
Bus Width 64-bit
Real Clock 200 MHz (QDR)
Effective Clock 800 MHz
Bandwidth 6400 MB/s

Memory Bus Properties
Bus Type Dual DDR2 SDRAM
Bus Width 128-bit
Real Clock 200 MHz (DDR)
Effective Clock 400 MHz
Bandwidth 6400 MB/s

Chipset Bus Properties
Bus Type Intel Direct Media Interface

Motherboard Physical Info
CPU Sockets/Slots 1 Socket 775
Expansion Slots 2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16
RAM Slots 4 DDR2 DIMM
Integrated Devices Audio, Video, LAN
Form Factor Micro ATX
Motherboard Size 240 mm x 240 mm
Motherboard Chipset i915G

Motherboard Manufacturer
Company Name Intel Corporation
Product Information http://www.intel.com/design/motherbd/index.htm
BIOS Download http://www.intel.com/design/motherbd/genbios.htm
Acum vine si intrebarea mea! Ce Procesor si HDD mi-ati recomanda sa fie compatibil cu placa mea de baza? Mentionez ca folosesc Pc indeseobi pentru jocuri de ultima generatie asa ca as dori un procesor bun dar sa nu fie mai mult de 350 RON, iar hrdisckul sa fie de cel mult 1TB. Procesorul meu actual este Field Value
CPU Type Intel Pentium 4 530J, 3000 MHz (15 x 200), iar Hardisckul est de 80 Gb nu stiu ce denumire are sau altceva.As dori daca se poate sa-mi dati si cateva site-uri de unde as putea comanda. Stiu ca o sa ziceti ca cer pre multe la un pret asa de mic, dar chiar as dori sa fac acest uppgrade. Astept cat mai multe opinii
Multumesc

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Memorie ai DDR2, daca vei schimba placa de baza vei lua una ce suporta DDR3, deci schimbi si memoria.Nu are rost sa incerci un upgrade pe placa de baza pe care o ai.

3 răspunsuri:
| taken a răspuns:

CPU Sockets/Slots 1 Socket 775

Deci placa de baza are socket 775.Este un socket mort deci v-a trebui sa schimbi si placa de baza.

| Rebel_Stephen_1992 a răspuns:

Trebuie sa-l schimbi cu totul de la placa de baza pana la HDD

| Bogdan_1534 explică:

Deci nu se poate sa-mi pun al HDD sau procesor numai daca as schimba si placa de baza ceea ce nu ar fi rentabil ca ar trebui sa cumper pe urma si memorie ram si toste celelalte asa-i?