| anonim_4396 a întrebat:

tuturor!
De ceva timp ma gandesc sa imi cumpar un aparat foto. Avand in vedere faptul ca nu prea am experienta in domeniu, m-am gandit la un aparat Nikon Coolpix, dar nu m-am decis asupra modelului. De exemplu, am o prietena care are un aparat Nikon COOLPIX P510 si imi plac foarte mult pozele ei, dar nu stiu cat de bun este aparatul in comparatie cu alte modele din seria Coolpix.
Voi ce model mi-ati recomanda (din seria Coolpix si nu numai )?

9 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

P510 cu siguranta nu. Nu merita banii pentru un aparat cu un senzor si in general functii ca orice sapuniera ordinara.
Daca in bugetul tau intra un aparat de 1300 de lei si doresti ceva posibilitati de avansare in timp si esti dispusa sa dai acesti bani de pe o zi pe alta, pana pe 25 noiembrie (adica pana maine), gasesti un aparat excelent:
...8-55mm-vr/

1300 de lei avand in vedere ca in mod normal costa 1800 (reducere black friday).

| gelu1970 a răspuns:

Nikon coolpix P520 de 18 megapixeli.

Resolución de CCD Tipo sensor Tamaño sensorCMOS 1/2, 3 " de 18, 9 megapíxeles (18 megapíxeles)Resolución total4896 x 3672 píxelesOtras resoluciones en Píxeles4896 x 3264, 4864 x 2736, 3672 x 3672, 3264 x 2448, 2272 x 1704, 1920 x 1080, 1600 x 1200, 640 x 480 píxelesPantalla LCDLCD TFT 3, 2 "Resolución de pantalla921000 puntosDetección de rostrosSíEstabilizador de imagenSí, por desplazamiento de la lenteZoom Óptico42 xZoom Digital2 xLenteNikkorDistancia focal4, 3 - 180 mmDistancia equivalente en 35 mm24 - 1000 mmApertura máximaF/ 5, 9Apertura mínimaF/ 3Tipo de EnfoqueNormal 50 cm infinito, 1, 5 m infinito, Macro 1 cm infinitoModos de exposiciónAutomático, Escenas, Efectos especiales, Paisaje nocturno, Paisaje, Contraluz, Personalizado, P, S, A, MNúmero de Escenas19Velocidad de obturación máx1/ 4000 sVelocidad de obturación mín8 sSensibilidad ISO80-1600, Hi 1 (equiv. 6400), Hi 2 (equiv. 12800) ISOFormato de imágenesJPEGGrabación de videoGrabación de VídeoSíFormato de vídeoMOVResolución video1920 x 1080 píxelesResolución video1280 x 720 píxelesGrabación de SonidoSíResolución video960 x 540 píxelesFormato de archivo de sonidoAACResolución video640 x 480 píxelesAutodisparadorSíMemoria Interna15 MBTarjeta de memoria compatibleSD, SDHC, SDXCTipo de flashAutomáticoAlimentaciónTipo de AlimentaciónBateria ión-litioInterfazUSB 2.0, Salida AV, Mini HDMICaracterísticasCámara con súper zoom de 42 aumentos
Función de reducción de la vibración por desplazamiento de lente
Grabación de vídeo en máxima definición Full HD 1080/60i con sonido estéreo
Pantalla abatible y con tratamiento antirreflejos
Panorámica sencilla de 360°/180°
Modo de disparo 3D
Funciones de vídeo avanzadas: Puede utilizar el zoom óptico con autofoco al grabar, y filmar a cámara lenta o rápida (hasta 120 fps)
Menú retoque con amplia gama de efectos de filtro
Potente procesador de imágenes Expeed C2

| gelu1970 a răspuns:

Am omis sa te intreb cat vrei sa cheltui. chestia cu Samsung si BenQ sunt de alt domeniu. in camere foto reflex Nikon e una din cele mai bine cotate. poate cea mai buna.

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Una dintre prietenele mele a dat pe un aparat asemanator in jur de 1000 de lei. Am cautat si pe Internet si unele dintre modele se incadreaza in aceasta suma, sau o depasesc, dar nu cu foarte mult.

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci daca ti-l doresti asa de mult...stii ce ai de facut Serena.

| khwewljewew a răspuns:

Da, e bun Coolpix-ul pentru ca are functii manuale si poti sa il setezi asa cum vrei tu. Pentru inceput ti-as recomanda un Nikon d3100.

| AdycuThebest a răspuns:

Iti recomand un Nikon D3100
ii un aparat foarte bun. pot spune din experienta. si pe parcurs iti iei obiective mai smechere...winking

| Barbiiiedoll a răspuns:

Cele mai bune aparate foto sunt de la SAMSUNG sau Benq
funda happy?

| TheoryOfHarmony a răspuns:

Conteaza foarte mult sa spui si bugetul care esti dispusa sa il aloci pentru un aparat, deorece Nikon nu este singura marca de foto si nici cea mai buna si dupa parerea mea, partea de Coolpix care sunt foarte ieftine (in jur de 10-19 milioane) sunt foarte banale si nu isi fac treaba bine.