| Nimeni91 a întrebat:

Deci...am o problema ....imi tot apar anunturi pe telefon cum ca am virusi, insa cand scanez telefonul cu Avast imi arata ca totul e in regula.
Am tot auzit ca aceste lucruri sunt falsuri. Cum e?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt reclame ca sa te sperie si sa descarci o anumita aplicatie.

| mgtow a răspuns:

Poti reseta din fabrica sistemul operativ dar pierzi tot in caz ca nu ai un recovery mode.

| Bnder a răspuns (pentru mgtow):

Nu e nevoie, nu sunt virusi care cripteaza date sau mai stiu eu ce care sa ruleze pe Android.

| mihai69 a răspuns:

Așa e.
Viruși o să ai abia dacă faci ce spun acele anunțuri.

| JicaContra a răspuns:

Te joci pe telefon prin diverse GAURI, cu reclame care iti spun ca ai virusi ca sa dai click pe ele "de frica" SI SA TE UMPLE DE VIRUSI

incearca un broswer cu adblocker, cum ar fi "Samsung internet" si configureaza-l sa nu aiba whitelist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi apare la fel, si nu am virusi.
Virusi ai daca dai click si favi ce scrie in anunțurile alea, iesi si stergi tot si nu mai apare

| MValentin a răspuns:

Acele anunturi iti apar doar cand vezi filme pentru adulti sau intri pe siteuri mai nepopulare si iti apare gen,, atentie! Telefon tau Android are 9 virusi,, si daca dai pe,, scaneaza acum,, sau ceva te pune sa trimiti un sms undeva si iti va lua in jur de 3-6 euro plus ti se va descărca si o aplicatie ciudata. Dar nu? Nu e nimic adevarat doar inchide fila respectiva si reia activitatea pe siteul precedent

| Nimeni91 explică (pentru MValentin):

Au inceput sa imi apara anunturile dupa ce mi-am conectat telefonul prin USB la PC-ul verisoarei mele ca sa imi trimita niste poze de familie. E posibil sa fie si de la faptul ca eu ma uit uneori la " Stranger things" pe telefon pe diferite site-uri? nu am abonament la Netflix.

| SucDăMere a răspuns (pentru Nimeni91):

Vezi ca s-ar putea sa ai o aplicatie daca nu ai gasit la cookie nimic, cum a spus si unul din cei de mai sus.
Poti merge in setări si cauti o aplicatie fără imagine si poate si fara nume, sau cu un nume ciudat, si o dezinstalezi, am avut si eu problema asta si am facut asa.
Dacă zici ca ai conectat telefonul la Pc, probabil ca ai luat ceva din el, un virus, daca nu merge cu ce am zis ultima optiune e sa resetezi din fabrica telefonul.

| Reghqen a răspuns:

Deschide telefonul în modul de siguranță, găsești pe net cum se face, apoi te duci la setări, la aplicații și vezi dacă ai o aplicație ceva instalata recent sau care nu îți amintești că ai instalato tu și dezinstalează, apoi repornește telefonul și vezi dacă îți mai spune că ai viruși.
Poți căuta pe net cum să scap de viruși de pe telefon și acolo îți explică mai bine!
Dacă nu, salvează toate datele, poze, contacte tot ce apartine ție în telefon și dai un hard reset la telefon, apoi pui iar toate datele, informații, poze în telefon și vezi dacă mai ai viruși.
Totuși câteodată pot fi și false acele anunțuri, dar pentru siguranță încearcă cum am spus eu mai sus!

| Bnder a răspuns:

Sunt niste cookie-uri pe care le salveaza anumite site-uri in telefonul tau (in special site-urile 18+). Acele avretismente sunt doar reclame pentru aplicatii care "iti curata telefonul de virusi" dar de fapt sun aplicatii cere iti vor baga la randul lor reclame peste reclame odata ce le dai permisiunea de a accesa memoria dispozitivului. Cred ca poti scapa de ele daca cureti cache-ul browserului pe care il folosesti. Daca folosesti google chrome iti recomand sa treci pe Brave pentru ca are ad-blocker si nu mai permite stocarea cookie-urilor periculoase.

| Simpatic a răspuns (pentru Bnder):

Generic se numesc adware