| Otiko a întrebat:

Eu am internet de la RDS (cablu fibra optica ). Am gasit prin casa un router, de la Orange. Doresc sa am in casa wi-fi, sa ma pot conecta cu telefonul la acest router. Se poate realiza conexiunea prin acest mod? Cunoasteti pasii?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cablul de fibră optică este extrem de subțire; iar mufa de la un astfel de cablu este atât de diferită că nu ai unde să o introduci nici măcar în pc dacă ai dori. Ea arată așa:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/......ps?/images
Dar ce vreau să îți spun este că cei de la rds trebuie să îți dea și router special pentru fibră optică, router ce are locaș pentru mufa specială de fibră optică. Un astfel de router emite și wireless, dar din el se poate trage cablu de internet care îl poți introduce in pc, laptop.
Cablul de internet are 4-6 fire; pe când cablul de fibră optică are un singur fir, și este subțire cât vârful unui ac -restul este izolația acestui fir.
Deci nu trebuie să confunzi cablul de internet cu fibra optică.
Google te a ajuta cercetând mai multe detalii despre fibra optică.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Vezi ce conexiune are routerul de la Orange, si ce tip de conexiune ai tu; daca poti fizic sa introduci "fibra optica" desi stiu ca la majoritatea e coaxial pana in router, in cel de la Orange, atunci poti incerca, mai ales daca poti sa-l reconfigurezi. Daca nu, poti sa-ncerci sa-i rescrii firmware-ul, sau sa-i instalezi tu un firmware anume; dar nu e garantat ca o sa functioneze.

| Otiko explică (pentru CM7YRE):

Multumesc frumos!

| Celcestietot a răspuns:

Se poate. Cauți sursa, scrii parola, și s-a conectat. Aceștia sunt pașii.

| Otiko explică (pentru Celcestietot):

Merci!

| Celcestietot a răspuns (pentru Otiko):

Cu plăcerewinking!

| Lioana a răspuns:

Poti conecta routerul tau wi-fi la cel primit de la RDS si va functiona Wi-Fi. Va trebui doar sa faci setarile de retea ( user si parola) pe routerul tau de la Orange. Asta daca nu cumva acel router e blocat, functionand doar in reteaua Orange.

| Bibyboss a răspuns:

Sal, fiecare furnizor de net are routerul lui asa ca trebuie sa ai router de la RDS.