| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Îmi puteți da exemple de aplicație de editat fotografii potrivit unui fotograf? Aș fi bucuroasă dacă aș primi răspunsuri din partea celor de meserie, care folosesc acea aplicație. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Fotoșophee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Este foarte faină aplicația, mulțumesc mult!

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

01) Adobe Lightroom
Aceasta e folosita de majoritatea fotografilor, nu pentru editat, ci pentru chestii mai importante, cum ar fi corectura culorilor si nuantelor, obtinerea
expunerii perfecte, si chiar simularea unui efect de HDR dintr-o singura imagine*.

*HDR se obtine in mod clasic din 3 imagini identice, fotografiate cu expuneri diferite (aparatul trebuie sa suporte aceasta functie).

Este o varianta trunchiata de Photoshop din care s-au scos chestiile inutile si s-au introdus unelte si functii pentru batch processing (aplici aceeasi corectura mai multor imagini deodata).

Imaginea trasa cu aparatul foto trebuie sa fie in format RAW, doar asa ai ce corecta.
Din imaginile in format JPEG lipseste infomatie, este un format comprimat.

02) Adobe Photoshop - editare + corectura culorilor

03) Affinity Photo - editare + corectura culorilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Picsart. Nu sunt sunt fotograf profesionist, doar amator. Fac poze cu telefonul și încarc cele originale, nu editate. Însă în pics art am creat altele pentru pagina de Facebook pe care o dețin. Și e chiar mai utila decât Photoshop mobil. În general este gratis aplicația, însă se cer achiziții în ea. Dar eu am aplicația, cum sa zic... Cu totul deblocat și nici bani nu am plătit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Eu zic sa il intrebi pe Daniel Cameramanul si iti recomanda el

| MariusPavelBrasov a răspuns:

Eu folosesc Adobe LightRoom si Capture ONE. Sunt printre cele mai bune pe piata de editare RA W a fotografiilor.