| andreeacristescu a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si la informatica lucram in pseudocod tot felul de algoritmi (cu siruri de numere, divizorii unui numar, afisarea inversului unui numar, etc.). Cum pot face sa ii inteleg si cum ii gandesc? Miercuri am un test si am nevoie destul de repede de raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai despre asta e informatica. Trebuie sa ii intelgi. Cum ii intelegi e problema ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In informatica totul tine de logica, si cel mai bine sa prinzi logica unui algoritm e sa faci cazuri concrete sa vezi exact ce se intampla. Asa ca pune mana pe un creion si o foaie, ia un caz concret, urmareste toti pasii algoritmului si vezi cum ajungi la rezultatul final