| RoyDupuis a întrebat:

un videotutorial pentru REinstalare windows 7 (deci fara creare partitii, cu pastrare date partii fara win, doar inlocuire win 7 in partitia c; cu formatare partitie c si stergere win vechi ) Mersi!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Daca o elimini si o creezi iarasi. dupa aceea alegi partitia ca ubicare de instalare a windows.
daca alegi doar partitia respectiva ca partitie de instalare atunci win old se creeaza. si majoritatea fac acest lucru. si asta inseamna a formata.
ceea ce nu fac marea majoritate e sa elimine si apoi sa o creeze din nou inainte de a instala. deci ceea ce ai scris e fals.
o zi buna

27 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca incepi instalarea Windowsul te va conduce. Nu-ti rebuie nici un tutorial. Atata doar ca atunci cand vei vedea 3 partitii (ai o partitie de sistem de cateva sute de Mb). Intri la optiuni si formatezi partitia a 2-a (nu stiu cati Gb are c:\) pe care apoi incepi instalarea. Daca, insa, ai un virus acesta va virusa si noul Windows datorita pastrarii celor 2 partitii (1 si 3) care sunt virusate.

| RoyDupuis explică (pentru Salontanul):

Daca ar fi virusat si ai reinstala complet cu taoate partiile (datele de pe cele 2 patirii le salvezi pe un dispozitiv extern), dupa reinstalare in momentul in care revi cu datele vechi in noul windows instalat, nu se viruseaza din nou? sau virusul dispare prin magie doar ca muti datele... sau cum?

| Salontanul a răspuns (pentru RoyDupuis):

Daca stergi toate partitiile (la instalare unui nou Windows le poti sterge pe toate 3 si sa le refaci) se sterg toti virusii. Atentie! Sunt 3 partitii si nu 2 cate vezi tu. O partitie este ascunsa si o vezi doar la stergere. Si virusul nu se sterge prin "magie" cum in mod ironic o spui ci pentru ca el este atasat datelor din acele fisiere ce le-ai sters. Nu mai fi asa ironic cand nu te pricepi.

| RoyDupuis explică (pentru Salontanul):

Imi cer scuze, nu am avut intenitia de a fi ironica, dar daca asa se intelege, te rog sa ma scuzi.
dar cred ca ai inteles intrebarea mea, mi-au spus mai multi aici pe TPU, sa scot datele personale, sa le pun pe un dispozitiv extern, si sa fac o instalare curata (asta in cazul in care as avea virusi, ca asta vreau sa lamuresc). REpet intrebarea: dupa ce fac o instalare curata, completa, a intregului hard disk (nu doar partitia C ), si aduc in windowsul nou datele care au fost in cel vechi, ATUNCI nu se viruseaza DIN NOU?

p.s. stiu ce partii sunt, eu le-am creat la istalarea trecuta. mai exact: una de 100 Mb numita System Reserved creata de windows(care apropo, a fost vizibila in my computer, acum nu mai este ca am facut deja reinstalarea); partitia cu Windows-ul de 100 Gb si din spatiul ramas am mai fcaut inca 2 partitii, D si E fiecare de cate 415 Gb.

| Salontanul a răspuns (pentru RoyDupuis):

Din datele personale poti pastra doar cele care sunt fara.exe, adica fotografii, filme, muzica, documente. Si muzica si filmele pot sa se infecteze. Daca ai fisiere care au 2 terminatii nu le poti pastra. Exemplu generic: muzica.mp3.exe este un fisier infectat. La fel si filmele, videoclipurile. Iti indic sa le pastrezi pe Cloud si nu pe HDD. Astfel ai 15 Gb gratuiti daca ai un cont de Gmail, respectiv Google. Mai primesti ceva de la Microsoft, Dropbox, etc. Eu mi-am luat cu 5 lei 50 Gb de la DGI (sunt abonatul lor). Astfel am peste 100 de Gb pe care pot salva ce vreau si n-am probleme cu virusii. Apoi stergi (la instalare) cele 3 partitii si le refaci. acei virusi vor disparea cu conditia ca nu cumva si DVD-ul de instalare sa nu fie original si sa fie infectat. In felul asta in momentul instalarii totul este curat. Ar fi bine daca cunosti pe cineva care lucreaza in Linux sa-ti faca un DVD curat si ulterior sa foloseti un antivirus total. de exemplu Bitdefender Total Security 2018 costa 120 lei si un an de zile poti fi cat de cat linistita. Mai poti folosi in modul free malwarebytes. Cand aveam Windows eu il foloseam o jumatate de ora. Apoi il dezinstalam si asa il puteam folosi gratuit tot anul aproape. Succes! Daca mai ai nelamuriri te ajut cu placere!

| RoyDupuis explică (pentru Salontanul):

Da, e o problema, eu am de fapt 2 TB de fisiere printre care si programe dar eu stiu ca acestea nu sunt virusate si nu au nici dubla termanatie... sa renununt la ele nu pot.
Intr-adevar, cat am avut antivirus cumparat, nu am avut niciun fel de probleme. Malwarebytes il folosesc de mult timp insa varianta free. Multumesc pentru idee, e minunata, am sa incerc si eu cu intastalat si dezinstalat insa la 2 TB ii trebuie cateva ore.
multumesc mult pentru ajutor!

| Salontanul a răspuns (pentru RoyDupuis):

Un program este virusat. El are din constructie un fisier executabil (.exe sau.bat) care este usor virusabil. Nu inteleg ce pastrezi atatea programe! Acestea le gasesti oricand pe net. Jocurile si ele le gasesti pe Net sau le poti scrie pe DVD sau stick. Nu este bine sa tii prea multe pe HDD. Daca-ti spun ca eu am doar 2-300 Mb ocupati de softuri, poze, etc. alea le tin pana le folosesc sau le urc pe net. La ce ai tine muzica? Muzica o gasesti pe net cand vrei. La ce ai tine filme? Filme sunt berechet pe net. Iti mai dau si o sursa: roaga pe cineva sa te invete sa lucrezi cu DC++. Poti downloada ce vrei de acolo. Poti lasa si tu 30-40 Gb la share si gata.

| RoyDupuis explică (pentru Salontanul):

Ok... nu am sa explic de ce, o motivatie exista... in fine!
cd++ nu mai este de multi ani ce a fost candva. am renuntat la el cand nu am mai gasit niciodata ce-mi trebuia...
eu stiu ca ai dreptate, dar incerc sa ma descurc asa, in situatia asta... :(
2 TB insemna enorm! ca sa stochez pe dvd-uri sau ce-o fi...e destul de greu, intr-o zi o voi face...
mersi mult! uita aici inca 2 intrebari daca vrei sa raspunzi:
https://www.tpu.ro/......ernet-cum/
https://www.tpu.ro/......mai-slabe/

| gelu1970 a răspuns:

Tutorialele nu sunt intotdeauna de incredere. tu faci cum doresti.
succes. win old nu se poate sterge total si nu e indicat sa o faci dupa formatare.

| Salontanul a răspuns (pentru gelu1970):

Daca formatezi partitia c:\ nu mai exista nici un Win.old.

| RoyDupuis explică (pentru gelu1970):

Ok, tot nu sunt foarte lamurita, deci:
- selectez partitia, o sterg, o recreez tot de atatia gb, o selectez iar si dau next (adica instalare win)? si celelalte partitii raman intacte?

| gelu1970 a răspuns (pentru RoyDupuis):

Da. dupa eliminare o sa iti apara ca o partitie neasignata. deci ii dai crear si ii da format. ai grija care din partitii elimini. sa nu fie cea cu fisierele tale. de aceea am zis de posibilitatea de a salva fisierele pe o unitate externa.

| RoyDupuis explică (pentru gelu1970):

Imposibil cu suportul extern, deci partitia cu windows are 100 gb total (si asa vreau sa ramana) iar celelalte 2 partitii au aprox 450 gb fiecare.
ok, ii dau creare (adica"new")si dupa dau "FORMAT" SAU PASUL URMATOR ("NEXT") - aici mi-e neclar din ce-ai spus adineauri

| gelu1970 a răspuns (pentru RoyDupuis):

Ok. elimini cea care are 100 gb si cea care are cativa mb. apoi dai pe new si iti creeaza din nou cele doua. una de cativa mb rezervata sistemului si cea de 100 gb in care vei instala windows.

| gelu1970 a răspuns (pentru RoyDupuis):

Ai reusit?

| RoyDupuis explică (pentru gelu1970):

:)) de 3 zile ma documentez! cred ca in seara asta ma apuc, pana la miezul noptii poate termin :)) :) :) la utltimul tau raspuns tot nu mi-ai spus ce te-am intrebat: apas butonul "format" dupa recreare? sau dau direct next? UITE aici in video da si format inainte de next (minutul 16:10)
https://www.youtube.com/watch?v=lG0k7Z-HDuc

| gelu1970 a răspuns (pentru RoyDupuis):

Tu elimina si cea rezervata sistemului si cea de 100gb cum spui ca e.
apoi dai pe New si apply. o sa creeze iarasi cele doua. una rezervata sistemului pe care o lasi neatinsa si cea de 100gb precum spui ca e. alegi cea de 100gb si dai next. nu e nevoie sa dai pe format.

| RoyDupuis explică (pentru gelu1970):

Ok.

| gelu1970 a răspuns (pentru RoyDupuis):

O sa te imbolnavesti de nervi. nu te stresa asa de mult ca nu e ceva complicat.

| RoyDupuis explică (pentru gelu1970):

Tot eu l-am instalat anul trecut (sau 2 ani happy ) dar idee e ca NU-MI PERMIT GRESELI! nu vreau sa-mi pierd datele! asta e problema. trebuie sa iasa perfect!

| RoyDupuis explică (pentru gelu1970):

Dar l-am instalat pe hard disk nou! acum e plin. si are 1 Tb

| gelu1970 a răspuns (pentru RoyDupuis):

Ok. ai grija mare cu stocatul datelor in pc. cunosc multe cazuri ce au pierdut o multime de arhive in acest mod. am un prieten ce a pierdut mai bine de jumatate din viata sa in video si poze. nu intotdeauna un hdd e recuperabil cand moare.
bafta in formatare.
sa imi spui cum a mers.

| RoyDupuis explică (pentru gelu1970):

Ok mersi. te anunt.

| relian a răspuns (pentru RoyDupuis):

Vezi cum instalezi laughing daca alegi new atunci pierzi tot ce ai pe sau in calculator. Undeva iti arata ce vrei sa faci, cred ca pe undeva la inceput, daca vrei sa faci update cu pastrarea datelor sau daca vrei sa pui totu nou fresh caz in care vei pierde datele.
Tu vad intrebi de format, pai daca formatezi ceva se duce tot ce ai pe acea partitie.Deci tu in cazul ala de ai mai multe partitii va trebuie sa formatezi doara partitia care are wind pe ea, deci aia intrebai tu. Dara vezi ca tia mai spus cineva daca ai cumva virusi nu faci nimic cu chestia asta, odata ce lasi alte partitii nesterse sau neformatate.
Daca dai reformat la toate partitiile se sterg toate datele laughing sau recereere de partitie.Cand spui delete se sterg toate, cand spui format la fel se sterge totu si se refac partitiile dara datele is duse deja.Treb doara sa formatezi partitia ce are win pe ea, dara nu stiu daca te va lasa doara sa faci asta.
Nu am facut asa ceva adica sa ma incurc cu partitii niciodata, pentru mine partitionarea hardului e cea mai mare tampenie, sincer nu-i vad rostu.
Puteai salva datele tale pe un hard extern sau hardu ala ce spui cal aia pe ala sa-l faci extern si sa folosesti alt hard mai mic sa instalezi nou wind si cand se umple bagi pe ala de 1 tera,desi parca ziceai cai plin laughing pai daca e plin ce afacere ai facut?
Asa pas cu pas cum sa faci am scris eu pe aici cindva la cativa care intrebau, dara e ceva timp, eu nu mai folosesc wind e deja de domeniu trecutului, nu mai sunt curios de wind sub nici o forma. Apropoo la ce folosesti calc? Daca nu joci jocuri, doara pentru atat e bun wind asta in rest e varza laughing deci eu care am stat o viata pe wind nu mai is curios dupa ce am trecut pe Apple laughing nu se compara vorba unui italian ce l-am convins pana la urma, mi-a dat mesaj si mi-a zis ca Safari e OZN pe linga wind laughing si mereu de cate ori ma vede zice frate multumesc f mult daca nu erai tu si acum imi mancam zilele cu wind laughing

| RoyDupuis explică (pentru relian):

Pentru ca te-ai chinuit sa lasi un raspuns atat de lung, am sa incerc sa-ti raspund pe scurt:
- in primul rand nu cunosti ceea ce am interesa sa aflu si ai facut tu tot felul de presupuneri...
-de ce ai adus in discutie formatatrea tuturor partitiilor..nu inteleg (din intrebarea mea zic ca-i clar vorba doar de partia cu windowsul vechi respectiv C)
- ai spus de vreo 2 ori ca "nu stii daca" (scuza-ma, dar nu-mi folosesc astfel de raspunsuri, le apreciez doar pe cele ale "profesionistilor")
- "nu am facut asa ceva niciodata" atunci de ce mai intervi in discutie? cu ce ma poti ajuta daca nu ai o astfel de experienta? a, poate doar sa-ti spui parerea! dar de regula ma deranjeaza opiniile daca nu raspund intrebarilor mele.
-"Asa pas cu pas cum sa faci am scris eu pe aici cindva" adica sa am acces la ce ma intereseaza de fapt, ar trebui sa rascolesc tot internetul ca sa vad ce-ai scis tu? laughing laughing laughing mda. daca aveai ceva de spus, lăsai link-ul. (oricum e tardiv, instalarea a avut loc deja, cu succes!)
- folosesc calc, deoarece nu-mi permit un laptop SMECHER asa cum imi trebuie mie - raspunsul ar fi atat de complex ca sa intelegi de ce, ca nu-l pot reda aici, as scrie 3 pagini.
- oricum iti multumesc pentru raspunsul tau.

| relian a răspuns (pentru RoyDupuis):

Figurile astea de 2 lei tine-le pentru altii si vocabularu ala cu laptop smecher la fel

| gelu1970 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca o elimini si o creezi iarasi. dupa aceea alegi partitia ca ubicare de instalare a windows.
daca alegi doar partitia respectiva ca partitie de instalare atunci win old se creeaza. si majoritatea fac acest lucru. si asta inseamna a formata.
ceea ce nu fac marea majoritate e sa elimine si apoi sa o creeze din nou inainte de a instala. deci ceea ce ai scris e fals.
o zi buna