| KwonJiyongParkJimin a întrebat:

Urgent! Am nevoie de sfaturi. De ceva timp pc-ul meu merge cam greu. O data la o ora maxim doua,trebuie sa il restartez. Care e problema si ce ar trebui sa fac? Prima data ma gandeam sa il formatez, dar are aproximativ 2 luni de cand l-am formatat ultima data asa ca am renuntat. Apoi m-am gandit sa instalez un program de curatare, dar nu stiu ce program. Imi puteti da cateva sfaturi cu privire la ce as putea face ca sa nu imi mai mearga greu pc-ul si sa imi recomandati cateva programe de curatare? Multumesc. Raspunsul care ma ajuta cel mai mult are funda.
P.S. Netul meu nu merge foarte bine. Ar putea fi asta unul dintre motivele pentru care pc-ul meu merge mai greu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a imbunatati putin performanta calculatorului iti recomand:
-Efectuarea unei curatari a calculatorului, in special a partitiei C. O poti face cu unealta din Windows, Disk Cleanup sau cu CCleaner, un program gratuit de la Piriform.com.
-Scaneaza calculatorul cu un program antivirus si sterge virusii gasiti. Poti folosi si Malwarebytes Antimalware, varianta gratuita.
-Fa o defragmentare a partitiilor, in special a partitiei C, poti folosi unealta din Windows, Disk Defragmenter sau Defraggler, un program gratuit de la Piriform.com.
Sigur ca internetul mai slab afecteaza performanta calculatorului, atunci cand navighezi pe internet.

| gelu1970 a răspuns:

"programele de curatare" ti-l nenoroceste mai tare.
cel mai bun program de optimizare a pc esti tu.
de asemenea e recomandat sa il scanezi contra malware
poti sa il optimizezi tu sau poti sa lasi pe cineva sa o faca. daca vrei eu te ajut prin intermediul teamviewer. spun daca vrei deoarece sunt multi paranoici ce cred ca prin intermediul team poti sa faci lucruri "rele".
faptul ca nu ai un net foarte calitativ iti reduce posibilitatile de navigare. deci trebuie sa diferentiezi ca pc iti merge lent cand navighezi sau cand il folosesti in alt scop.
in seara asta voi fi aici. daca accepti ajutorul, cu cea mai mare placere.
in caz contrar...succes.
daca ai formatat de doua luni nu e nevoie sa o faci, daca sistemul operativ e unul activat si nemodificat.