| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati--ma! Calculatorul meu se restarteaza singur la orice miscare brusca! Am intrat in chestia aia cu 'restartul automat' si am debifat casuta, dupa care un timp nu s-a mai restrtat si acum incepe iar. Intr-o zi am asezat telefonul pe birou si chiar atunci s-a restarta. Dar stiti nu se restarteaza complet sa zic asa, de cele mai multe ori zic ca se stinge dar daca misc putin unitatea incepe din nou sa porneasca. L-am curatat de praf cu o pensula si un aspirator, am chemat si un informatician sa se uite la el dar nimic, nici el nu a stiut ce are. Inca ceva: De exemplu daca aprind calculatorul, intru ma joc ceva sau umblu pe net dupa ceva timp se stinge si cum v-am zis daca misc unitatea incepe din nou sa porneasca, dar de cele mai multe ori incepe sa se restarteaze dupa 7-8 secunde imediat luminita aceea care apare pe butonul de pornire palpaie dupa care daca misc putin iar porneste! Va rog ajutati-ma, nu ma pricep asa de bine la probleme din astea. Si inca ceva : unitatea calculatorului meu a fost facuta de cineva din piese. Nu stiu sa umblu pe acolo sa vad care este temperatura. Va rog explicati-mi si mie sau spuneti ce ar trebui sa fac!

11 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

"Fisura pe placa de baza" Am patit si eu si a trebuit sa schimb placa de baza, nu se poate repara...

| kr37zu a răspuns (pentru ombladon):

Daca ar avea fisura nu s-ar mai aprinde deloc

| kr37zu a răspuns (pentru kr37zu):

Ai incercat cum ti-am zis eu?

| ombladon a răspuns (pentru kr37zu):

Serios? Se poate sa nu se aprinda deloc dar se poate sa se aprinda si la cea mai mica vibratie, sa se stinga.

| kr37zu a răspuns (pentru ombladon):

Daca ai citit bine calculatorul intra in stand-by si nu are treaba cu contactele placii de baza

| ombladon a răspuns (pentru kr37zu):

Hai gata, ca am treaba

| Marct a răspuns:

Verifica cablul de alimentare la mufa ce intra in PC. Poate nu face bine contactul si la orice atingere pierde alimentarea cu curent. Pui mana pe mufa (pe plasticul ei exterior) si o impingi usor asigurandu-te ca a intrat complet si face contact foarte bine. Daca asta nu rezolva problema, iti recomand sa iei PC-ul si sa-l duci la un service sa vada ce are. Succes!

| TupacShakur a răspuns:

Daca spui ca atunci cand il curatai de praf o vreme nu se ma restarta inseamna ca e din cauza racirii procesorului.
Curata-l din nou cu un tub de aer comprimat si curata si ventilatorul si Heat- syncul(bucata aia mare de metal de sub ventilatorul de la procesor).
Sa fi sigura ca nu mai are praf deloc.
Daca problema persista inseamna ca trebuie sa inlocuiesti pasta termica de la procesor, eventual aceasta nu isi mai face bine treaba, sa uzat.
Daca si acum problema persista inseamna ca ai o fisura pe placa de baza.

| kr37zu a răspuns:

Problema ta poate fi sursa (nu aplica destula tensiune pentru placa video sau pentru hard-disk, dar mai sigur placa video). Incearca sa schimbi sursa in special aia 4 pini care vin pe placa de baza langa procesor si vezi atunci cum de comporta.Ar mai fi si intrarea automata in stand-by, verifica-i setarile(Control Panel, Power Options) si vezi ca optiunile" Turn of hard-disk","System Stand-by","System Hibernates " sa fie trecute pe "Never"

| elleme a răspuns (pentru kr37zu):

Uneori daca il curatam de praf o perioada de timp nu se mai restarta. straight face

| Adriankuala a răspuns:

Primul lucru la aprindere ar fi sa-l pornesti in modalitate provizorie cu retea dar inainte de asta cauta antispyware kaspersky copiazal in pc daca reusesti si dai o scanare ar mai fi posibil ca placa de baza s-a atinga un circuit si sa-ti creeze neplacerea de a se restarta asta daca cumva la nervi iai tras vreo una la unitate