| frosioru a întrebat:

Buna,
Va rog are cineva idee cum se procedeaza la formatarea condensatoarelor electrolitice?
Multumesc, Rosioru

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Condensatoarele electrolitice nu se formateaza (nu sunt acumulatori).

Condensatoarele se verifica din punct de vedere tehnic si calitativ, daca exista suspiciuni de defectare (scurgere electrica sau uscarea electrolitului).
Verificarea se face la 30-50% din tensiunea maxima admisa, inscrisa pe condensator. Printr-o rezistenta de limitare inseriata se incarca condensatorul si se tine cca. 1 minut conectat la tensiune, timp in care se urmareste temperatura condensatorului (care trebuie sa ramana neschimbata! ). Daca condensatorul se incalzeste, atunci inseamna ca are scurgere si nu mai este bun - se arunca, ca defect.
Daca condensatorul nu se incalzeste, atunci se deconecteaza de pe sursa de tensiune si se lasa "in gol". Cu un voltmetru cu rezistenta foarte mare (peste 100 MOhmi) se masoara tensiunea pe borne. Cu cat tensiunea scade mai incet, cu atat calitatea /capacitatea condensatorului este mai bun /mai mare.