| OanaG97 a întrebat:

Va rog tare tare sa ma ajutati cu ceva. Cineva din străinătate mi-a schimbat numărul si emailul din facebook..va rog am nevoie de ajutor, ce pot face? Nu mai pot sa intru in cont

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scrii la Support de pe Facebook, ii explici ca ti-a fost furat contul. Nu uita sa dai link-ul profilului tau!
Vei primi un chestionar prin care se va verifica daca intr-adevar tu esti titularul contului.

| Violleta2022 a răspuns:

Politia nu te poate ajuta cu nimic in acest caz, fiindca FaceBookul nu este un site al Politiei, ci un site al unei companii americane.
Este problema ta cui ai dat adresa de email si parola, de aceea nu raspunde nimeni de asa ceva
Mergi in FB si fa reclamatie, acolo unde spui ca acel cont iti partine tie.
Ei vor bloca contul si iti vor cere sa le trimiti copie dupa un act de identitate ( Pasaport sau Buletin), dovedind ca numele tau si data nasterii din FaceBook, sunt identice cu cele din actul tau de identitate.

| OanaG97 explică (pentru Violleta2022):

Buna! persoana respectiva are poza cu buletinul meu... numai stiu ce sa fac sunt disperată mi-e frica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru OanaG97):

Cine are poza cu buletinul tau si de unde?
Fiindca poti merge la Politie si-l poti denunta ca iti foloseste actul de identitate fara permisiunea ta.
Asa ceva nu este legal si poate face puscarie, acea persoana.
Daca stii cine este acea persoana spune-i ca mergi al Politei sa-l denunti.

| OanaG97 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu cine este. stiu doar ca mi-a aparut sa ma deconectez de pe cont si era un nume in engleza

| Violleta2022 a răspuns (pentru OanaG97):

Daca nu stii cine este, de unde stii ca are poza cu buletinul tau?

| romeo78 a răspuns:

Acest lucru îl putea face iubitul tău care știa parola ta, un/o prieten/ă aproape de tine, ca frate/soră.
Sau chiar cineva din familia ta, care știe parola ta.
Dacă însă a fost făcut de un hacker, iartă-mă, dar nu ești o vedetă, deci e posibil să fi fost pus de cineva.
Fă-ți alt cont pe Facebook, ai grijă să nu mai știe nimeni parola ta, iar din noul cont, scrie la Fac faptul că ți s-a furat contul, dând report întâi la contul tău. Apoi fă o captură de ecran cu vechiul cont și scrie e-mail la Facebook și spune-le că ți s-a furat contul. Dar, întreabă pe îl mai poți recupera!

| cfrtobias a răspuns:

Mergi la politie si poate te ajuta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate vreun hacker priceput. Creezi alt cont și pune o parolă mai greu de ghicit. Și verificarea în doi pasi.

| stoichitescuilie a răspuns:

Baga nr de tel ssi it resetezi parola