| bobo1920 a întrebat:

Vreau sa cer parerea cuiva care se pricepe la IT, in special conexiuni internet. De doua zile mi-am instalat internet de la RDS prin fibra optica, abonament fiberlink 2 de 100 MB. Din dispozitivul primit (un modem tip ZTE) am iesit cu cablul de net intr-un router TP-LINK TL-WR841N. Dupa o zi intreaga de setat si configurat acel router ( ca sa emita si pe cablu LAN pentru desktop si wireless pentru laptop, tableta...) am reusit azi sa am net pe amandoua. Nu a fost greu dar nu reuseam sa am wireless pe laptop pentru ca uitasem sa bifez o optiune cu DNS automat si de aia nu mergea. Mi-a facut o groaza de nervi toata ziua. Ma rog, azi am reusit. Eu nu ma prea pricep in IT. Problema mea acum este: am intrat pe net bucuros de viteza pe care o prind (95 MB) sa vad cum merge. Am dat pe youtube un film mai lung (vreo 2 ore) in format HD. M-am jucat putin in sensul ca am derulat filmul inainte si inapoi, am sarit de la inceput la sfarsit si tot asa. La un moment dat nu mi s-a mai incarcat pagina, nici filmul, nimic. Internetul nu a cazut doar ca nu se mai incarca deloc, si imi apare cercul acela mic care se roteste si scrie 0%. Nici nu apare cum ca ar fi cazut, nu se modifica nimic, scrie CONECTAT. De la ce sa fie oare? Ma gandesc ca placa mea de retea nu permite o viteza asa mare de 100 MB. Cred ca face asa doar cand e solicitat asa mult cum am facut eu (sa vad un film lung, HD si sa "ma plimb" prin el inainte fi inapoi ceea ce determina, cred, o solicitare mare a internetului ). Asta sa fie cauza? Precizez ca si inainte de RDS am avut clicknet de 12 mb si tot cam asa facea (dar parca nu asa des) sau, ma rog... nu am solicitat reteaua asa mult cu filme HD mari. Ca sa mearga trebuie sa restartez calculatorul, altfel nu se mai incarca deloc. Ca browser folosesc Opera si merge super ok. Nici pe Internet Explorer nu se mai incarca dupa faza asta. Repet: asta se intampla numai pe calculator. Pe laptop pe wireless merge fara problema. Ceva pareri? Multumesc!

4 răspunsuri:
| Sorinutsu a răspuns:

Salut, incearca sa faci un test de viteza, vezi ce viteza ai la interent prin wireless, dar din cate stiu tp-link trece peste 2 3 pereti lejer cu viteza constanta, deci nu isi pierde din valoare, iar placile din ziua de azi suport 10 / 100 / 1000 mb, eu zic sa fie si de la film, odata ce iti merge din prima nu vad problema, daca tu te plimbi pe el este logic, lasa-l sa mearga cap coada si vezi daca se blocheaza, nu viteza la net conteaza sa vezi un film, si cu un abonament de 10 mb cum am eu vad filmele destul de ok, fara buffering, poate f si din site, unde tu te uiti la filme, daca testul de viteza indica viteza recomandata de la RDS, nu de acolo este problema, cand te uiti la un film, solicita si procesorul si placa video, vezi si acolo, bafta

| bobo1920 explică (pentru Sorinutsu):

Salut, nu vorbesc de wireless caci acolo nu sunt probleme. Vorbesc despre conexiunea prin cablu (LAN) la calculator. La speed test arata tot timpul peste 94 MB ceea ce este real, dat fiind ca am abonament de 100 MB. In legatura cu filmul, este de pe youtube, am scris "HD full movie" si am luat unul la intamplare de vreo 3 ore. Nu am probleme cu incarcarea, se incarca aproape instantaneu, fara buffering doar ca, daca vreau sa vad filmul de la minutul 50, sa zic, sau de la o ora jumate incolo, se mai intampla sa nu mai mearga netul chiar daca statusul ramane CONECTAT. Asta era chestia, ca nu stiu de ce se opreste netul din senin...

| Sorinutsu a răspuns (pentru bobo1920):

Atunci, dai un restart la router, in spatele lui ai o gaurica, baga ceva acolo, o scobitoare si restarteaza-l, poate fi si de acolo, in rest nu vad problema, dar la filmele hd, nu au treaba net-ul, ca sa iti mearga la rezolutia care tu doresti depinde de pc, vezi sa nu ai si vreun virus in pc, dai si o scannare.

| miukill111 a răspuns:

Nici odata sa nu te mai joci cu viteza netului asa cand faci asta ii spui pc-uli sa dea inapoi apoi inainte apoi iar inapoi si tot asa iar el nu poate suporta lasa pc stins si modemul la fel si cred ca o sa-ti meargawinking