| DenisaO98 a întrebat:

Vreau să îmi achiziționez un laptop pentru facultate. Am găsit câteva modele. Care este cel mai potrivit? Aveți și alte propuneri care să se încadreze în 4.000 lei? Mulțumesc!

1. Laptop ultraportabil ASUS VivoBook 14 X403FA cu procesor Intel Core i7-8565U pana la 4.60 GHz, 14", Full HD, 8GB, 512GB SSD, Intel UHD Graphics 620, Endless OS (3.800 lei)

2. Laptop ASUS VivoBook 14 X403JA-BM020, Intel Core i5-1035G1 pana la 3. 6GHz, 14" Full HD, 16GB, SSD 512GB, Intel UHD Graphics 620, Endless (3.700 lei)

3. Laptop ultraportabil ASUS VivoBook 14 X403JA cu procesor Intel® Core™ i5-1035G1 pana la 3.60 GHz, 14", Full HD, 16GB, 512GB SSD + 32GB Intel Optane, Intel® UHD Graphics, Endless OS (3.500 lei)

4. Laptop ASUS ZenBook 14 UM433DA-A5002T, AMD Ryzen 5-3500U pana la 3. 7GHz, 14" Full HD, 8GB, SSD 512GB, AMD Radeon Vega 8 Graphics, Windows 10 Home (3.500 lei)

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DQZB4YMBM/
Mai pui 100 de lei si ai un PC bun pentru toate
Eu as prefera sa stai departe de SSD-uri ca stocare principala pentru ca sunt scumpe si nu te ajuta la cine stie ce, ca nu degeaba ai procesor, ram si placa grafica, nu? Daca mai ai buget, sugerez sa iei si un HDD pe care sa pui munca importanta/proiectele. Peste astea, componentele sunt puternice cat sa te tina pentru urmatorii 5/8 ani.

| Ineys a răspuns:

Nu lua asa ceva. Arata ele fancy ca-s subtirele si dragute, dar nu au placa video dedicata, si poate nu te pricepi si te intrebi ce o fi aia, dar crede-ma ca atunci cand o sa ai nevoie de ea o sa regreti c-ai ales un laptop frumusel in schimbul placii video dedicate. De asemenea alea sunt procesoare create cu scopul sa economiseasca energie nu sa-ti ofere performante foarte mari. Intr-adevar, filme/muzica/browsing/office duce fara probleme, dar daca vrei ceva mai mult ( nu stii niciodata ) nu poate.

Mergi pe varianta lui CookieDog, arata el mai badaran laptopul dar e net superior.

| flixbuster a răspuns:

Ia un Ryzen 7 gen. 4 ca sa moara Intel de ciuda cu noile lor Core gen. 11 proaspat lansate (doar partea de marketing);)

https://www.cel.ro/......U3MjcoNw-l

Un buget de 4000 lei pentru un laptop pentru facultate e un pic cam mult, are componente destul de puternice şi mai grele şi consumă mai multă energie, ţie îţi trebuie ceva care să te ţină bateria mult, acum depinde ce aplicaţii vrei să rulezi, ai nevoie de ceva mai puternic doar dacă eşti pe modelare 3D, arhitectură, design grafic. Uită-te în range-ul 1500-3000 lei mai degrabă.

| CataCatalin994 a răspuns:

Intotdeauna cand vrei un lucru, trebuie sa precizezi pentru ce il vrei. Pentru ce vrei laptopul? Ce ai de gand sa faci cu el? In bugetul asta nu vei vedea un laptop care le are "pe toate", trebuie sa imi spui ce vrei sa faci cu el ca sa stiu ce iti recomand.

| AlienThor a răspuns:

Raport calitate/pret este al 3lea dar sa nu uiti sa adaugi si o licenta de windows 10 ca vine cu Endless OS si trebuie sa-i instalezi windows 10.