| Deea4ever a întrebat:

Vreau sa imi comand o carte de pe www.amazon.co.uk., dar as prefera comanda sa vina prin posta, nu sa vina la mine acasa. Stiti cumva daca amazon livreaza si prin posta? Si daca da, ce trebuie sa bifez? Ajutor. Dau funda!

1 răspuns:
| MaximusBommel a răspuns:

Da, poti alege Standard Shipping atunci cand este disponibil. Coletul nu va ajunge la oficiul postal din orasul tau, ci la oficiul vamal, care se afla in general in capitala de judet.

Acolo te prezinti cu cartea de identitate, iar vamesul, dupa ce va verifica coletul, ti-l va inmana. Este posibil sa fie nevoie sa platesti taxa vamala de 10% + TVA 24% pentru produsele care nu sunt din Uniunea Europeana, si care depasesc valoric 5 euro.

Pentru electronicele care depasesc 5 euro si nu vin din UE nu se plateste taxa vamala, dar se plateste TVA.