| Anonim0127 a întrebat:

Buna, vreau sa imi cumpar o camera foto si nu stiu pe care sa o aleg dintre Canon EOS 200D sau Nikon D5300, orice sfat m-ar ajuta. Multumesc!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sunt apropiate, insa Nikon-ul are senzorul mai mare putin (cu circa 10-11%).

Tot D5300 NU are filtru low pass, ceea ce e un lucru BUN

https://www.nikonimgsupport.com/......BV_article

https://improvephotography.com/10810/what-is-an-anti-aliasing-filter/

Ambele aparate folosesc Detectia de faza pentru focalizare, insa 200D de la Canon are autofocus mai rapid.
Se poate trai cu asta, daca ai mana buna, iar daca folosesti trepied, nu te deranjeaza deloc.

Senzitivitatea ISO e mai extinsa la Canon de asemenea, dar nu ai nevoie de valorile maxime niciodata, pentru ca vei obtine cadre foarte luminoase, insa cu zgomot de imagine (imagine pixelata).

Concluzia: Nikon e mai bun.

Vorbim de obiectiv cu aceleasi caracteristici.
Daca obiectivul cu care vine Canon-ul e mai bun, (deschiderea diafragmei (apertura) mai mare, atunci as alege Canon la orice ora)

| DanielIlie a răspuns:

Nikon. Există site-uri specializate pentru comparație.