| AlinaP93 a întrebat:

Vreau sa imi iau o presa pentru transfer termic. Ce trebuie sa stiu si de ce altceva mai am nevoie pentru personalizare? Vreau cateva sfaturi de la cei ce lucreaza in acest domeniu. Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Presupun ca vorbesti de presa cu masa incalzita sau cap incalzit, eventual ambele.
In primul rand presa trebuie sa fie in stare imediat utilizabila: sa nu fie ruginit, cablajele si panoul de comanda sa fie in stare buna (fara urme de arsuri)
Pentru a fi folosit cu rentabilitate, presa trebuie sa fie dotat cu un sistem de masurare si control al temperaturii de lucru. Acest sistem trebuie sa fie etalonat si verificat pentru a cupla si decupla sistemul de incalzire la temperatura dorita (de lucru).

E bine sa chemi un electrician familiaruzat cu sisteme de incalzire, altfel ai sanse sa ptoduci mai multe rebuturi decat marfa buna.